49 ülke 'hamsi'yi konuşacak

Karadeniz'in ve özellikle Trabzon'un simgelerinden biri olan ve ilki Trabzon'da düzenlenen ''Karadeniz Oyunları''nda maskot olarak kullanılan hamsi, 2011 yılında Trabzon'da yapılacak 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın da maskotu oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.07.2010 - 10:45

49 ülke 'hamsi'yi konuşacak

Avı sonbaharda başlayan ve Karadenizli balıkçı için önemli bir ekonomik değer olan hamsi, son yıllarda farklı alanlarda ismini duyurmaya başladı. Tatlıdan pizzaya, dönerden köfteye kadar gıda sektörünün farklı alanlarında kullanılan hamsi, özellikle spor alanında da ismini ön plana çıkarmayı başardı.        

Trabzon'da kurulan ''Hamsigücü'' spor kulübüne isim veren hamsi, 2007 yılında 12 Karadeniz ülkesinin katılımıyla Trabzon, Giresun ve Rize'de ilki yapılan 1. Karadeniz Oyunları'nda maskot olarak kullanılmış, oyunları izlemeye gelen yerli ve yabancı taraftarların büyük ilgisini çekmişti.        

Hamsi, bu ilk uluslararası deneyiminin ardından şimdi de Trabzon'da 2011 yılında 49 ülkenin katılımıyla düzenlenecek 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları'nın maskotu olarak daha geniş bir uluslararası arenada boy gösterecek.       

Katılan ülkelerin yanı sıra tanıtım organizasyonları ve canlı yayınlarla tüm dünya ülkelerinde sporseverlere kendini gösterecek olan hamsi, hem Trabzon'un hem Karadeniz'in hem de Türkiye'nin adını dünyaya bu alanda da duyuracak.        

EYOF Koordinatör Yardımcısı Hayri Güner, Trabzon'un, var oluşundan bu yana hamsi ile özdeşleşen bir kent olduğunu belirterek, ''Ne Trabzon'dan hamsiyi ne de hamsiden Trabzon'u ayırmamız mümkün değil'' dedi.        

Güner, bu birliktelikten hareketle ve 2007 yılındaki Karadeniz Oyunları'nda kullanılması ve beğenilmesi nedeniyle 2011 EYOF için de hamsinin maskot olarak kullanılacağını ifade ederek, ''Açılan logo ve maskot yarışmasına toplam 684 katılım olmuştu. 300 maskotun yüzde 70'inde hamsi vardı. Yapılan değerlendirme sonucunda hamsi maskot olarak belirlendi'' diye konuştu.       

Trabzon'un, Trabzonspor gibi önemli bir simgesi olan hamsiyle, EYOF'ta ülkelerin beğenisini ve sempatisini kazanacağına inandıklarını dile getiren Güner, şunları söyledi:        

''Hem ülkemize hem de oyunların yapılacağı kent olan Trabzon'a özgü bir ekonomik değerin maskot olarak kullanılması, tanıtım için de çok önemli. Oyunlara katılacak 49 ülke sporcusu ve seyircisi ile yapacak olduğumuz tanıtımlar ve canlı yayınlarla birlikte belki de milyarlarca insan, ülkemizin yanı sıra Trabzon'un ve hamsinin de ismini artık öğrenecek.''
       
23-30 TEMMUZ'DA TRABZON'DA
İlki 1991 yılında Belçika'nın Brüksel kentinde organize edilen European Youth Olympic Festival (EYOF), 23-30 Temmuz 2011 tarihlerinde 11. organizasyon olarak Trabzon'da yapılacak.        

49 Avrupa ülkesinin 14-17 yaş grubu arasındaki sporcularının katıldığı organizasyonda atletizm, basketbol, bisiklet, cimnastik, hentbol, judo, tenis, voleybol ve yüzme branşlarında müsabakalar yapılacak.        

EYOF 2011'E KATILACAK ÜLKELER ŞUNLAR:   
Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Makedonya Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Letonya, Lihteştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monaco, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna.

Sayfa Yükleniyor...