5 yaşındaki Ayşenur ihmal kurbanı mı?

Baş ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırılan ve iki gün sonra yaşamını yitiren Ayşenur'un ailesi, çoçuklarının, doktor ihmali sonucu öldüğünü iddia etti ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İl Sağlık Müdürü de konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını açıkladı.

08.03.2011 - 12:51

Kazım Karabekir Mahallesi'nde yaşayan Mihrinaz ve Cemil Karza çiftinin 5 yaşındaki kızı Ayşenur Karza, 17 Şubatta baş ağrısı ve kusma şikayetiyle Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Karza, sevk edildiği Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesinde 19 Şubatta yaşamını yitirdi.      

Karza ailesi, Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki görevli doktorların olayda ihmali olduğu ve yanlış teşhis konulduğu gerekçesiyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu, Sağlık Müdürlüğüne de şikayet dilekçesi sundu.        

Anne Mihrinaz Karza, gazetecilere yaptığı açıklamada, 17 Şubatta kızını, baş ağrısı ve kusma şikayetiyle Ağrı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırdığını belirterek, şunları kaydetti:       

''Doktor K.B, kızımın rahatsızlığını sorunca, 'başı ağrıyor ve kusuyor' dedim. Yüzeysel bakarak bana menenjit belirtisi olduğunu ancak tahlillerini yaptırmamı ve film çektirmemi istedi. Bu sırada kızıma serum takıldı. Doktor bir süre sonra gelip baktığında sonuçların temiz çıktığını ancak kafasının ön kısımda biraz iltihap bulunduğunu söyledi. Ardından 'kızını alıp eve götürebilirsin' dedi. Fakat ben çocuğun sürekli kustuğunu belirtince, o gün kızımı hastaneye yatırmaya karar verdi.

Birinci serumu bittikten sonra iyi görünen kızım, gece saat 23.30 sıralarında tekrar kusmaya başladı. Hemen hemşireyi çağırdım. Hemşire baktıktan sonra nöbetçi doktor T.T.B'yi çağırmaya gitti. Fakat hemşire gelmedi. Bu sürede kusma devam etti. İyice fenalaşan kızım, kendini sürekli kasıyordu ve saçını çekiyordu. Sanki havale geçiriyordu. Tekrar hemşireye çağırdım. Ancak doktor halen görünmüyordu.

"NİYE BENİ RAHATSIZ EDİYORSUN?"
Kardeşlerimi aradım. Gece 02.30 sıralarında kardeşimle birlikte doktorun odasına gittim. Odasında uzanmıştı. Ben de kızımın durumunu anlattım. Bana, 'Niye beni rahatsız ediyorsun, gereken şeyleri hemşirelere söyledim' dedi. Ben de kızımın fenalaştığını ve durumunun çok kötü olduğunu, kendisinin ilgilenmesi gerektiğini söyledim. Ben feryat ettikten sonra gelip kızıma baktı. Hiç birşey yapmadan geri gitti. Biraz zaman geçtikten sonra doktor koridordan koşarak geldi. O sırada aceleyle kızıma hemşirelerle müdahale etmeye başladı. Ertesi gün kızımın tomogrofisi çekildi. Beyninde tümör olduğu söylendi.''        

"GEÇ KALINDIĞINI SÖYLEDİLER"
Beyindeki tümor teşhisinin ardından 18 Şubatta akşam saatlerinde kızının ambulansla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildiğini anlatan Karza, ''Oradaki doktorlar, çocuğun çok kötü bir durumda olduğunu söylediler. Kızımın filmlerine bakıp yüzde 20 yaşama şansı olduğunu, beynindeki tümörün su aldığını ve geç kalındığını belirttiler. Doktorların müdahalesinin ardından 19 Şubatta akşam 18.00 sıralarında kızımı kaybettik. Cenazamizi alıp, Ağrı'ya geldik'' şeklinde konuştu.        

Kızının ihmal sonucu yaşamını yitirdiğini, Ağrı'daki hastanede kızıyla yeterince ilgilenilmediğini ve yanlış teşhis konulduğunu iddia eden Mihrinaz Karza, ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.       

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
İl Sağlık Müdürü Dr.Turhan Sulhan, hayatını kaybeden Ayşenur Karza'nın yakınlarının kendilerine şikayet dilekçesini sunduğunu bildirerek, ''İddialarla ilgili gerekli soruşturmayı başlattık. Soruşturma neticelendiğinde gerekli açıklamayı yapacağız. Şu an soruşturma sürecinde olduğumuz için söyleyeceğimiz pek birşey yok. Gerekli işlemleri başlattık'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...