5 yaşından beri yaşadığı her şeyi hatırlıyor

ABD'de yaşayan bir televizyon yapımcısı, 5 yaşından beri yaşadığı hemen her şeyi hatırlıyor.

Anadolu Ajansı 25.03.2009 - 17:43

5 yaşından beri yaşadığı her şeyi hatırlıyor

Daily Telegraph'taki habere göre, 58 yaşındaki Bob Petrella, şimdiye kadar geçirdiği günlerin yarısını bütün detaylarıyla hafızasında canlandırabiliyor.

Petrella, iyi bir dostuyla ilk tanıştığı günün tarihini ve son 53 yıldır yaptığı sohbetlerin büyük bölümünü de aklında tutuyor.

Petrella'nın durumu tıpta, Süper Otobiyografik Hafıza olarak da adlandırılan, aşırı gelişmiş hafıza anlamına gelen "hyperthymestia" olarak geçiyor.

Bu durumun şimdiye kadar dünyada sadece 4 kişide görüldüğü bildiriliyor.

Bu yeteneğinin farkına ilkokulda her sınavdan kolayca geçince farkına varan Petrella'nın durumunu bilim adamları da geçen sene, California Üniversitesinde katıldığı hafızayla ilgili bir araştırmada keşfetti.

Süper hafızaya sahip olup olmadığını saptamak için üniversitede sorulan sorular arasında, "Filistinli gerillaların İsrailli atletleri öldürdüğü tarih ve yer" sorusu da bulunuyordu ve Petrella, bu soruya doğru bir şekilde "Münih, 5 Eylül 1972" cevabını verdi.

Sahip olduğu hafızanın açıklayamayacağı bir durum olduğunu belirten Petrella, bu durumla yaşamaya alıştığını söyledi.

Petrella, 5 yaşından beri ikisi hariç tüm doğum günlerini ayrıntılı bir şekilde hatırladığını, seyretmeye başladığı 1971'den beri Oscar alan film ve sanatçıların tümünü de anımsadığını söyledi.

Petrella, bunun dışında spor karşılaşmalarını, tarihi veya siyasi olayların tarihlerini kolaylıkla hatırladığını belirtti.

Petrella, normal insanların cep telefonlarını kaybettiklerinde kayıtlı numaralar gittiği için üzüldüklerini, ancak her numarayı hatırladığı için kendisinin böyle bir sorunu bulunmadığını anlattı.

Süper Otobiyografik Hafıza teşhisi konulan ilk kişi Jill Price, "Unutamayan Kadın" adlı bir kitap yazmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...