50 kişiye saldıran baykuşa müebbet hapis!

Hollanda’nın Purmerend kentinde 50'den fazla kişiyi yaralayan baykuşun ömür boyu kafeste tutulmasına karar verildi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 09.11.2015 - 11:24 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 12:54

50 kişiye saldıran baykuşa müebbet hapis!

Hollanda'nın Purmerend kentinde yaşayanların kabusu haline gelen baykuş için karar çıktı. 50’den fazla kişiyi yaralayan baykuşun ömür boyu kafeste tutulması kararlaştırıldı.

Purmerend Belediyesi, yaklaşık 7 aydır bir nevi hapis tutulan kuşun, serbest kaldığında yeniden insanlara saldırabileceği gerekçesiyle doğaya salınmaması kararı alındığını duyurdu.

Belediye yönetimi kuşun tek başına özel bir barınakta tutulmasına ilişkin devletten izin talebinde bulunulduğunu da açıkladı.

Kuşun doğaya salınmasını talep eden hayvan hakları savunucuları eylemler düzenledi. Bunun üzerine baykuş, başka bir barınağa nakledildi.

Kentte 50'den fazla kişiye saldırarak yaralanmalarına yol açan, korunan hayvanlar kategorisinde yer alan baykuş, mart ayında Kuzey Hollanda eyaletinin verdiği özel izinle uzman bir avcı tarafından iki haftalık uğraş sonucu yakalanmıştı.

Kent sakinleri, özellikle akşamları kuştan korunmak için uzun süre şapka takarak ya da şemsiyeyle dolaşmak zorunda kalmıştı.

Dünyanın en büyük baykuş türlerinden Avrupa baykuşunun ağırlığı üç kiloya, kanat açıklığı da 1 metre 80 santimetreye ulaşabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...