55. yaşına basıyor

Masal dünyası ve kahramanlarını yeryüzüne getiren dünyanın en büyük temalı eğlence parklarından Walt Disney'in Disneyland'ı, 55. yaşını kutlayacak.

16.07.2010 - 11:11

55. yaşına basıyor

Kurduğu prodüksiyon şirketiyle adını ölümsüzleştiren ve "Miki Fare" gibi çocuklardan büyüklere, birçok kişinin sevgilisi haline gelen çizgi film karakterleri yaratan prodüktör Walt Disney'in "büyülü dünyaya açılan" Disneyland'ı, yarın yeni yaşını kutlayacak.        


ABD'de Los Angeles ve Orlando'da bulunan, çizgi karakterlerin gerçeğe döndüğü, renk cümbüşünün hayallerle birleştiği Disneyland, "İster küçük, ister büyük olun, dünyada en fazla mutlu olacağınız mekan" sloganıyla sadece çocukları değil, büyüdüğünü kabul etmeyen veya küçüklüğüne dönmek isteyen büyükleri de çağırıyor.        

Dünyanın en fazla ziyaretçi toplayan bu masal dünyasına gelenler, Walt Disney'in amblemi haline gelen pembe şatodan geçerek parka giriyor. Girişte, Miki Fare'nin kız arkadaşı Mini Fare'nin konukları karşıladığı parkta, ziyaretçiler kendilerini bir anda Pinokyo gibi masal kahramanlarının "yaşadığı" sokakta buluyor.      

İsteyenlerin çizgi filmin içinden fırlamış gibi görünen arabalarla gezinti yapabildiği parkta, birbirinden eğlenceli 7 farklı bölüm bulunuyor.
       
MİKİ'NİN KASABASINA YOLCULUK, OYUNCAKTAN EVLER
Miki Fare ve arkadaşları gibi Walt Disney'in ilk ve artık klasik haline gelen çizgi film kahramanlarını ziyaret etmek isteyenleri "Miki'nin Kasabası" bekliyor. Miki Fare, Mini Fare, Pluto gibi çizgi karakterlerin, renk cümbüşü içindeki oyuncaktan evlerini gezip, arabalarına binen her yaştan konuklar, uzun kuyrukta beklemeye razı olurlarsa Miki Fare'yle fotoğraf da çektirebiliyor. "Miki'nin Kasabası", özellikle bu çizgi filmlerle büyümüş yetişkinler ile minikleri bir süreliğine de olsa gerçek dünyadan koparıyor.        

Çocukluk masallarının klasiklerinden "Uyuyan Güzel" ve "Pamuk Prenses" ise en güzel kıyafetleriyle "Fantazi Dünyası"nda... Masal şatosuna girilen bu bölümde, özellikle minikler, giydikleri prenses kostümleri ve başlarındaki taçlarıyla televizyonda gördükleri çizgi prenseslerle tanışmayı bekliyor. Uzun süre kuyrukta bekleyen aileler ise çocuklarının büyük mutlulukla çıktığını görmenin rahatlığıyla yorgunluklarını unutuyor.        

"Fantazi Dünyası"nın en güzel bölümlerinden biri de çeşit çeşit oyuncak bebekleri buluşturan "Küçük Dünya"... Kayıkla küçük dünyanın içine giren ziyaretçiler, karşılarında "oyuncaklar, en güzel böyle hayat bulur" dedirtecek manzarayla karşılaşıyor. Yaklaşık 15 dakika süren gezintide, her bölümde, Asya'dan Avrupa'ya dünyanın çeşitli yerlerini simgeleyen oyuncak bebekler, şarkı ve danslarla gösteri yapıyor. Gezenlerin içinden çıkmak istemediği "küçük dünya", adının aksine büyük ve keyifli eğlence sunuyor.
       
MACERA VE ADRENALİN

"Macera Dünyası"nda ise Indiana Jones'ın maceralarını yaşayıp, yağmur ormanlarında "tehlikeli" tekne turu yapan ziyaretçiler, "Yaratık Dünyası"nda ise hızlı trenle şelaleden aşağı düşüyor, perili evde hayaletlerle karşılaşıyor. "Sınır Bölgesi"nde de vahşi batıya giden, dev Mark Twain gemisiyle nehirde gezinti yapıp korsanları gören konuklar, "New Orleans Meydanı"nda Karayip korsanlarını buluyor, değişik aksiyonlara katılıyor.        

"Yarının Dünyası" da Disneyland'da görülmesi gereken yerlerden. Uzay aracına binilip, üç boyutlu maceranın yaşandığı "Yarının Dünyası"nda, "uzay"da hızlı trenle adrenalinin arttığı heyecanlı bir yolculuk yapılabiliyor.        

Disneyland'ın birbirinden ilginç tüm "dünya"larını gezen konuklar günün sonunda, kendilerini girişteki cadde üzerine zorlukla taşıyorlar. Cadde kenarına dizilen konuklar, uzun süre yaşadıkları dopdolu maceranın yorgunluğu ile şiş ayakların ağrısının geçmesini bekliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...