İstanbul’dan 1912 yılında gittiği ABD’nin Teksas Eyaleti’nde aldığı arazisinde petrol çıkan büyük dedeleri Mehmet Yakup Kadri’nin mirasçılarından Almanya’da yaşayan Sevtap, Oya ve Nilgün’ün İzmir’deki 4’üncü kardeşleri 55 yaşındaki Erdal Üçoklar’ın yeşil kartla yaşamını sürdürdüğü ortaya çıktı.

Almanya’dan 1980 yılında İzmir’e gelen, iş bulduğu zaman çalışabilen, primlerini ödeyemediği için emekli olamayan Üçoklar, “Boyacılık yaparak geçimimi sağlıyorum. Bazen iş bulamadığım oluyor. Bu kış iş yapamadım. Zor durumdayım ve yeşil kartla yaşamımı sürdürüyorum. Bu iş bir an önce çözülürse devletime binlerce teşekkür edip yeşil kartımı iade edeceğim” dedi.

ÇÖZÜLMESİ 50 YIL SÜRDÜ
Annesinin sürekli olarak ABD’de yaşayan dedesiyle ilgili hikâyeler anlattığını belirten Üçoklar şöyle konuştu:

“1949 yılında dedem tren kazasında vefat ettiğinde sülale bu işle daha çok ilgilenmeye başladı. Aileden kimse haber vermedi. Miras ile ilgili gelişmeyi gazetede büyük ablam Oya, kızkardeşim Nilgün, Sertab ve annemin fotoğrafını görünce öğrendim. İlkokul ikinci sınıftan beri bu hikâyeyi biliyorum. O zamandan bu yana bu işle uğraşılıyordu ama çözüleceğini hiç düşünmemiştim, zaten çözülmesi de nereden bakarsanız 50 yıl sürdü.” (HÜRRİYET)