80 yaşında rüzgarla dönen kamelya yaptı

Rize'nin Güneysu ilçesinde yaşayan Bilal Atasoy, evinin bahçesine, yerden yaklaşık 10 metre yükseklikte, çelik halatlarla kayalara bağladığı, rüzgar yardımı ile dönen kamelya inşa etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.07.2011 - 13:01

80 yaşında rüzgarla dönen kamelya yaptı

Güneysu ilçesi Gürgen köyünde yaşayan 80 yaşındaki Bilal Atasoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 yıl önce arazisindeki büyük bir kaya kütlesini oyarak, 6 metrekare büyüklüğünde bir oturma yeri inşa ettiğini belirterek, ''Evi sağlamlaştırmak için de çelik halatlarla duvara bağlam. Daha sonra, evin yetersiz gelmesinin ardından da yerden 10 metre yükseklikte 15 metre uzunluğunda evi inşa ettim'' dedi.

İlginç işleri yapmayı sevdiğini ifade eden Atasoy, ''Kaya yamacında, havada asılı olan evin yanında rüzgar kuvveti ile dönen kamelya inşa etmek istedim. Bir otomobilin diferansiyeli üzerine, 3 metrekarelik ahşap yapı koydum. Çatının üzerine ise rüzgarla dönebilmesi için 4 metal levha yerleştirdim. Rüzgarın yönüne göre kamelya dönüyor. Ben de eşsiz manzarayı seyretme fırsatı buluyorum'' diye konuştu.

Atasoy, herkesin, yaptığı işi yapmayı sevmediğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Ben yaptıklarımın bir benzeri olunca farklı şeyler yaparım. Benim yaptığım işin benzeri olmamalı. Kamelyaya eklemeler yapacağım, elektrikle çalışması için. Rüzgar fazla olduğunda fren sistemi eklemek istiyorum. İleride helikopter bile yapabilirim. Belirli parçalarını ve projesini hazırladım. Yeni hedefim helikopter yapmak.''

Atasoy, turistlerin yaptığı ilginç şeyleri görmeye geldiklerini de sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...