Yüzmeyi 47 yaşında öğrendi... O andan itibaren de su onun arkadaşı, içindeki rekabet ruhu ve hayata tutunma sebebi haline geldi. Şu anda 97 yaşında olan Bernarda Angulo’nun yüzmede üç tane Avrupa şampiyonluğu var: Sırtüstü 200, 100 ve 50 metre.

Uluslararası Yüzme Federasyonu, 1912 Kanarya Adaları, Las Palmas doğumlu Angulo’ya 95 ila 99 yaş arası yüzme yarışlarında iki dünya madalyası vermiş. Birisi 25 metrelik havuzda 400 metre sırt üstü, diğeri de 50 metrelik havuzda 400 metre serbest. Bunların dışında Angulo’nun sekiz tane de dünya rekoru bulunuyor.

1976’da dul kalan Angulo 33 yıldır yardım almadan hayatına devam etmek için direniyor. Yüzmek onun hayatındaki yalnızlığı yumuşatan etken olmuş. “Yüzerken varmaya ve diskalifiye olmamak için iyi dönüşler yapmaya konsantre oluyorum. Bazen o kadar dalıyorum ki, arkadaşlarım beni durdurmak zorunda kalıyor” diye anlatıyor Angulo.

Madrid’de sırtüstü yüzmede 11 saniye fark atarak 08:49:98 ile Avrupa rekoru kıran Angulo Gijón’da 200 metre serbestte 09:26:22 ile dünya rekoru kırmıştı. Angulo "Eskiden hayat aileniz ve yaşadığınız yerden ibaretti. Eşitlik fikri olumlu bir şey ama onu nasıl kullandığınıza göre değişir. Çünkü hepimiz eşit değiliz” diyor.

Angulo şimdiye kadar Yeni Zelanda, Kanada, Paris, Fas, Kıbrıs, Avusturya ve Almanya’ya gitmiş. Ona kalsa hala devam edecek ama 97 yaşında elinde bavullarla evden çıkıp havaalanına gitmek onun için biraz zor bir durum. Evdeki ödüllerinin ve madalyaların üzerinde yazanları okumak için büyüteç kullanan Angulo, ödüllerini kaldırırken de “Ne kadar da ağırlar” demeden geçemiyor.

Angulo 80 yıl boyunca ev kadınıymış. Eşinin ise bir dükkanı varmış. “Çok iyi ve sevecen bir adamdı. 11 yılımız birlikte geçti. Eşimdi ve hatta bazen babamdı. Benim ısrarlı olmalı sağladı. Evliliğimde çok mutluydum” diye anlatıyor kocasını Angulo.