ABD'li müzisyen 'Canım Türkiyem' dedi

"Haydi el ele, gönül gönüle, tek yürek olduk biz milletimizle, Cumhuriyet'in ile yaşa Türkiyem, tarihinle yaşa canım Türkiyem"

Haberler 27.04.2010 - 13:41

ABD'li müzisyen 'Canım Türkiyem' dedi

Wilson, New York'ta Türk müziğini ilk kez 5 yaşında annesinin çalıştığı kulüpte duymuş, evde de annesinin Türk müziği plaklarını dinlermiş... Ve 1972 yılında ilk kez Türkiye'ye gelmiş...

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde konserlere, müzik festivallerine katıldığını belirten ünlü müzisyen, kendi ürettiği gitar, ud ve sazdan oluşan tek parça çalgısıyla Türk müziği eserlerini seslendirdiğini, kanun çalmayı da öğrendiğini ifade etti.

ATATÜRK'E HAYRAN
Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e de hayran olduğunu söyleyen Wilson, Atatürk hakkında da bir şarkı bestelediğini söyledi.

Türkiye Tanıtma Platformu (TÜTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız da Türkiye'nin dünyada tanıtımı için çalıştıklarını, bu kapsamda hazırlanan "Canım Türkiyem" adlı şarkıya, Türkiye'nin çeşitli turizm bölgelerinde klip çekildiğini anlattı.

MACAR SANATÇI EŞLİK ETTİ
Şarkıyı Scott Wilson ile Macar sanatçı Hannah Berger'in seslendireceğini belirten Yıldız, çalışmaları 1 yıldır süren klibin Haziran ayı sonunda tamamlanacağını ve tüm dünya televizyonlarında yayımlanmasının sağlanacağını ifade etti.

Berger de ülkesinde yıllardır Türkçe şarkılar seslendirdiğini söyledi. Türkler ile Macarların, orta tarih ve ortak kültüre sahip olduklarını belirten Berger, Türk halk müziği ile Macar halk müziğinin de bu ortak değerlerden beslendiğini anlattı.

Türkçe ve İngilizce seslendirilen şarkının nakaratında, "Haydi el ele, gönül gönüle, tek yürek olduk biz milletimizle, Cumhuriyet'in ile yaşa Türkiyem, tarihinle yaşa canım Türkiyem" sözleri yer alıyor.
Video: İşte 'Canım Türkiyem' şarkısı

Sayfa Yükleniyor...