Aborjinler, Türk Halk Müziği ile tanıştı

Avustralya yerlileri Aborjinler, Türk Halk Müziği ile Dijiridu aracılığı ile tanıştı. İşte o albüm hikayesi...

30.03.2010 - 11:49

Aborjinler, Türk Halk Müziği ile tanıştı

Türk Halk Müziği Sanatçısı Özgür Akdemir, Gaziantep'ten Fethiye'ye, Erzurum'dan Hacıbektaş'a Türkiye'nin dört bir yanından seçme türkülerin yer aldığı ilk solo albümü "Leyle"de geniş enstrüman yelpazesinde dijiriduyu da kullandı.

Aranjörlüğünü Tanju Okan ve Funda Arar gibi isimlerle de çalışan Prof. Dr. Adnan Koç'un yaptığı albümün prodüksiyon ve yönetmenliğini ise Yrd. Doç. Cihan Yurtçu yaptı. Albümde  Volkan Konak, Nazım Hikmet'in "Bugün Pazar" şiirini seslendirdi.

DİJİRİDU'DAN KAVAL'A
Albümün dikkat çekici özelliklerinden biri de kullanılan zengin enstrüman yelpazesi… Batı enstrümanlarının yanı sıra Avustralya yerlilerinin (Aborjinler) yerel enstrümanı "dijiridu"dan, Asya halk çalgılarından "kaval"a kadar birçok enstrüman kullanıldı.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adnan Koç ve Yrd. Doç. Cihan Yurtçu'nun da aralarında bulunduğu geniş bir teknik ekibin uzun süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan albümün repertuarı da otantik motiflerden yararlanılarak oluşturulmuş özgün bestelerden ve Anadolu'nun bir çok bölgesinden derlenen eserlerden oluşturuldu.

BABASININ YOLUNDAN GİTMİŞ
Aslen Sivaslı bir ailenin çocuğu olan Özgür Akdemir, saz ile çok küçük yaşlarda tanışmış. Türk Halk Müziği sanatçısı olan babasının izinden gitmiş... Türkülere gönül vermiş bir çok isimle birlikte çalıştı ve "Rengahenk Türküler" projesinin genel koordinatörlüğünü üstlendi. Halen İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü öğrencisi...

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...