Adana'nın kadın şoförlerinden Arzu...

Arzu Adana Büyükşehir Belediyesi otobüs işletmesinin 136 kadın şoförleründen biri. Arzu yolcularını 06.00'da "günaydın" ile karşılıyor...

Adana'nın kadın şoförlerinden Arzu...

Adana Büyükşehir Belediyesi otobüs işletmesinin kadın şoförlerinden 25 yaşındaki Arzu Keklik, kentin karmaşık trafiğinde başarıyla direksiyon sallıyor.


Sabahın ilk ışıklarıyla başladığı işini sabır ve titizlikle yapan 25 yaşındaki kaptan, ustalığının yanı sıra güleryüzlü olmasıyla da dikkati çekiyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde 136'sı kadın, 366 şoför bulunuyor. Bu şoförlerden biri de 25 yaşındaki Arzu Keklik. Genç kaptan için gün erken bir saatte, saat 04.00'te başlıyor. Uyanır uyanmaz işe gitmek için hazırlıklara başlayan Arzu kaptan, ilk olarak ''kendine ve yolcularına verdiği önemi gösteren'' makyajını yapıyor.

Daha sonra kendisini almaya gelen kadın şoförlere ait personel servisine binen Keklik, burada meslektaşlarıyla sohbet ediyor. Koyu bir sohbet eşliğinde Adana Büyükşehir Belediyesi Otobüs İşletmeleri'ne gelen Keklik, burada ilk olarak çalışacağı güzergahı gösteren program çizelgesini inceliyor.

Daha sonra güzergahları gösteren büyükçe levhalar arasından kendine ait olanını seçen genç kaptan, otobüsüne giderek sefer hazırlığı yapmaya başlıyor. Keklik, otobüsünü hazır hale getirdikten sonra ilk sefere çıkacağı durağa giderek, burada şoförlerin Ayşe Abla'sının yaptığı Çukurova'ya özgü sıkmaları mesai arkadaşlarıyla birlikte sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yiyor.

GÜLÜMSEYEN YÜZLE GÜNE BAŞLANGIÇ
Saat 06.00'da ilk seferine çıkan Keklik, ilk yolcularını ''günaydın'' diyerek karşılarken, yolcular da gülümseyen bir yüzle güne başlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Otobüsüne binen hamile kadınlara veya yaşlılara yardım etmeyi de ihmal etmeyen Keklik, öğleden sonra seferini bir başka kadın arkadaşına bırakıyor.

SÜRÜCÜ KURSUNDA BAŞLAYAN SERÜVEN
Keklik, şoförlük yapmadan önce bir sürücü kursunda idari görevli olarak çalıştığını, bu dönemde girdiği sınavlar sonucu B sınıfı olarak aldığı ehliyetini daha sonra E sınıfına çevirdiğini belirtti.

Geçen yıl Adana Büyükşehir Belediyesi'nin kadın şoför alacağını duyması üzerine sınava başvurduğunu ifade eden Keklik, şöyle devam etti: ''Sınavda başarılı olunca annem bu işi yapmam konusunda destek verdi ama, babam istemedi. Ama daha sonra istekli olduğumu görünce kararını değiştirdi. Şimdi ise sabahları beni babam uyandırıyor, işe geç kalmamam için sürekli uyarılarda bulunuyor.''

Göreve ilk başladığında çevresinden gelen tepkiler nedeniyle işi bırakmayı dahi düşündüğünü belirten Keklik, ancak geçen zaman içerisinde çevresindekilerin duruma alıştığını söyledi.

"ARTIK AYRIM KALMADI"
Keklik, bazı yolcuların direksiyonda kadın görünce memnun olduğunu ancak bazıların ise ''erkeklerin işini elinden aldıkları'' için kızdıklarını kaydetti.

Trafikteki bazı erkek sürücülerin kendilerini ''istemediğini'' öne süren Keklik, bu düşüncelerini aracını sıkıştırarak belli ettiğini söyledi. Erkek sürücülerden araçlarını sıkıştırmamalarını isteyen Keklik, ''Lütfen bayanlara karşı çıkmasınlar, bizi rahat bıraksınlar. Artık kadın erkek ayrımı kalmadı'' dedi.

Bazı yolcuların direksiyonda kendini görünce tabelaya bakmayı bile unuttuğunu belirten Keklik, ''Bir gün durağa yanaştığım zaman bir yolcu bana bakmaktan tabelaya bakamadı. Ben yolcuları alıp tam hareket ederken, benim sürdüğüm aracın aslında binmesi gereken otobüs olduğunu anlayınca koşarak otobüse geldi'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...