Alınan bilgiye göre, geçen yıl Ağrı Dağı'na tırmanış yaptıkları sırada tanışan Alman turistler, Nikolaus Rudelf Ruech ile Elisabeth Maria Jordan, ülkelerine döndükten sonra evlenmeye karar verdi.

Geçen yıl ilçede karşılaştıkları bir düğünden etkilenen çift, düğünün Doğubayazıt'ta yapılmasını, nikahın ise kendi inançlarına göre Nuh'un Gemisi'nin bulunduğu yer olarak bildikleri ilçeye bağlı Üzengil köyünde kıyılmasını istedi.

Bu taleplerini iletmek üzere ilçede hizmet veren bir turizm şirketi ile irtibata geçen çiftin, yapılan başvurular sonucunda Türkiye'de nikah kıymasında bir sakınca görülmedi.

Nikah için 25 kişilik arkadaş grubuyla Doğubayazıt'a gelen çift, Türk gelenek ve göreneklerine göre düğün hazırlıklarına başladı.

Sabah saatlerinde kuaföre giden gelin Elisabeth Maria Jordan, damat Nikolaus Rudelf Ruech ve arkadaşları tarafından davul zurna eşliğinde kuaförden alındı. Kendi yörelerine ait giysileri giyen gelin ve damat, ilçedeki düğün salonunda, arkadaşları ve vatandaşlarla birlikte Türkçe ve Kürtçe müzikler eşliğinde halay çekip, eğlendi.

Eğlencenin ardından Alman çift, Nuh'un Gemisi'nin bulunduğuna inandıkları Üzengil köyüne gitti. Burada bekleyen İlçe Nüfus Müdürü Yunus Karahan, çiftin nikahını kıydı. Masa bulunmaması nedeniyle araziye çömelerek kıyılan nikah töreninde şahitliği, bir muhabir ile turizm şirketi yetkilisi yaptı.

52 yaşında ikinci evlililiğini yaptığını belirten Nikolaus Rudelf Ruech, eşiyle geçen yıl Ağrı Dağı'na tırmanırken tanıştığını, Almanya'ya döndükten sonra evlenmeye karar verdiklerini söyledi.

Geçen yıl ilçede karşılaştıkları bir düğünden etkilendiklerini anlatan Ruech, bunun üzerine eşiyle Doğubayazıt'ta evlenmek istediklerini ve bu taleplerinin uygun görüldüğünü kaydetti.

39 yaşındaki Elisabeth Maria Jordan ise mutlu ve heyecanlı olduğunu belirterek, ilçede evlenmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

İlçe Nüfus Müdürü Yunus Karahan da 25 yılık nüfus memuru olduğunu, ilk kez bir yabancı çiftin nikahını kıydığını söyledi.