Akide Şekeri

Osmanlının zarif çizgilerinden ve lezzetli renklerinden bugüne taşınan Osmanlı Renkleri koleksiyonu artık bizlerle..

Haberler 01.05.2010 - 20:55

Akide Şekeri

Bir ev kiraladığımız ya da satın aldığımız zaman duvarlarımızda nötr renkleri tercih ediyoruz. Kırmızılar, maviler, yeşiller yastıklara, koltuklara koşuyor. Aksesuarlar morlar ve gelincik renkleri ile coşuyor. Yatak örtülerinde çiçekler açıyorlar, çocukların yataklarında araba yarışlarına bilet yetişmiyor. Ama duvarlar, ekrular, krem renkleri beyazlar ve sütlü kahveler ile dolu. Peki ya salonunuzun ya da yatak odanızın bir duvarında şöyle güzel bir Tarçınlı Akide rengini kullanmaya ne dersiniz.

Marshall Boyanın Akide serisi ile sunduğu Tarçınlı Akide rengi kırmızının harika bir tonunu sunuyor. Hemen önüne yerleştireceğiniz nefis bir koltuk ile keyfinize diyecek yok gibi.

Osmanlı Renkleri Koleksiyonu, Osmanlı Sanatı Uzmanı Serdar Gülgün ile işbirliği sonucu tüketiciler ile buluştu. Osmanlı Renkleri Kolleksiyonu, lokum, Akide, Şerbet ve Kahve olmak üzere 4 ana temadan oluşmakta. Birbirinde lezzetli renkler ile evlerimize yeni bir nefes geliyor. Özenle seçilmiş renkler dışında, aynı koleksiyonda Çintemani, Kündekari, Balık Pulu, Zencirek, Nar ve Lale ile Karanfil boyanabilir duvar desenleri ile hayatımıza yeni dokunuşlar getiriyor. Osmanlının göz kamaştıran motifleri arasından Serdar Gülgünün dokunuşu ile yeniden canlanan çizgiler hayallerimizi duvarlara işliyor. Renk koleksiyonuna ismini veren Lokum, Akide, Şerbet ve Kahvenin hikayeleri renklere ayrı bir tat katıyor.

Serdar Gülgün Osmanlı Renkleri koleksiyonunun ortaya çıkışı ile ilgili bakın neler söylüyor;

"Renksiz insan, renksiz tabiat, renksiz tarih, renksiz mekan... Renksiz bir hayat olabilir mi? Yoksa unuttuk mu renkleri? Oysa, bugün olduğu gibi dün de hatta asırlardır renk neşe olmuş, zenginlik ve asalet ifadesi olmuş. Renge ulaşmak mutluluk olmuş, başarı olmuş ve gücün kanıtı olmuş. Ve ilham almak için şöyle bir geçmişimize bakmak kafi. Biz de, geliştirdiği teknolojiler ve yenilikçi ürünler ile sektörde lider olan, sektörün önünü açan Marshall ile birlikte tam da bu bahsettiğim yerden ilham alarak yarattık bu koleksiyonu."

Padişaha bağlılığın simgesi, bir saray şekerlemesi: Akide için de anlatılması gerekli şeyler var. En sevilen Türk şekerlemelerinden biri olan akide ise koleksiyonun ikinci teması olarak öne çıkıyor. Tarçın, portakal ve susamla lezzetlendirilmiş bu şekerlemenin temsil ettiği grup, mekana aydınlık ve canlılık katıyor. Güneş ve baharat tonlarını sevenlerin vazgeçilmez renkleri olmaya şimdiden aday. Topkapı Sarayı’nda her üç ayda bir maaşların dağıtılması için düzenlenen Ulufe Törenleri kapsamında Yeniçeriler, devlete bağlılıklarını göstermek için Padişah ve devletin ileri gelenlerine o devrin parası şeklinde dökülmüş olan kendi yaptıkları akide şekerlerini sunarlarmış. Bu şekerin akide olarak anılmasının sebebi ise Yeniçerilerin padişaha bağlılık akdini temsil etmesinden geliyor. Daha sonraki yıllarda manevi değeri de olan bu saray şekerlemesi, saray dışındaki şekerlemecilerde de imal edilmeye başlıyor.

Duvarlarınıza şöyle bir göz gezdirin. Duvarlarınızdan en az birinin Tarçınlı Akideyi hak ettiğini düşünmüyor musunuz ?

Saygılarımla,
İçmimar ve Feng Shui Uzmanı Funda Ceyhan
http://www.benimfengshuim.com

Sayfa Yükleniyor...