Alman asker 66 yıl sonra yeniden yargılanacak

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Auschwitz toplama kampında çalışan 93 yaşındaki eski Alman askeri, toplama kampındaki rolü yüzünden yeniden yargılanacak.

Haberler 16.09.2014 - 09:41

Alman asker 66 yıl sonra yeniden yargılanacak

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Auschwitz toplama kampında görev yapan ve şu anda 93 yaşında olan Oskar Groening, savaşın sona ermesinin ardından yargılanmış ve 1948 yılında suçsuz bulunmuştu.

Kurbanlara ait değerli eşyalara el koymaktan sorumlu kişi olduğu gerekçesiyle yargılanan ve suçsuz bulunan Groening, kampta 2,5 yıl çalıştıktan sonra Ardennes’te başka bir göreve atanmış ve burada müttefik güçlerine teslim olmuştu.

Groening, savaş boyunca sistematik olarak öldürülen kişilerden alınan değerli eşyalara el koyarak Nazi rejimine ekonomik katkı sağladığı gerekçesiyle onlara yıl sonra yeniden yargılanacak.

Oskar Groening’in avukatı Hans Holtermann, müvekkili hakkında açılan dava ve suçlamalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Günümüz Polonya’sında yer alan Auschwitz toplama kampında savaş boyunca 1,1 milyona yakın kişinin öldürüldüğü düşünülüyor.

Sayfa Yükleniyor...