Alman paraşütçünün hayatını, takıldığı ağaç kurtardı

Fethiye ilçesinde yamaç paraşütüyle yaklaşık 200 metreden düşen Alman paraşütçünün hayatını, takıldığı ağaç kurtardı.

Anadolu Ajansı 23.05.2015 - 10:21

Alman paraşütçünün hayatını, takıldığı ağaç kurtardı

Tatil için ailesiyle ilçeye gelen 59 yaşındaki Günter Kupka, yamaç paraşütüyle uçuş yapmak için iki oğluyla Ölüdeniz Mahallesi'ndeki bin 900 metrelik Babadağ'a çıktı.

Uçuş hazırlıklarını tamamlayan Kupka ve oğulları, bin 800 metrelik pistten kalkış yaptı. Kalkıştan kısa süre sonra paraşütü kapanan Kupka, yaklaşık 200 metreden düşerek, 15 metrelik sedir ağacına asılı kaldı.

Alman paraşütçünün düştüğünü fark eden pilotlar, Babadağ'da konuşlu bulunan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nden (UMKE) yardım istedi. Kupka'ya ulaşan ekipler, paraşütçüyü takılı kaldığı ağaçtan bir saatlik çalışmayla kurtardı.

Olay yerindeki ilk müdahalesinde sağ ayak ve el bileğinden yaralandığı belirlenen Kupka için Dalaman Hava Meydan Komutanlığından helikopter talep edildi.

ASKERİ HELİKOPTERLE KURTARILDI

Helikopter, UMKE'nin verdiği koordinatlar doğrultusunda söz konusu yere ulaştı. Kupka, halatla inen askeri personel tarafından sedyeye konularak helikoptere taşındı. Askeri helikopter, Fethiye Devlet Hastanesi bahçesindeki piste indi.

Tedavi altına alınan Kupka'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. UMKE'nin çalışmasına Muğla Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de destek verdi.

UMKE sorumlusu Ergün Kocagöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Alman paraşütçünün düşme sırasında takıldığı ağacın ölümcül yaralanmasının önüne geçtiğini bildirdi.

Öte yandan paraşütçünün pistten kalkış anı, bir vatandaş tarafından kamerayla kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...