Aman dikkat; sahtesini yemeyin!

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, ucuz satılan ballarda hile olduğunu öne sürdü ve tüketicileri uyardı.

26.11.2010 - 17:15

Aman dikkat; sahtesini yemeyin!

Necati Aydın, Ordu'da Birliğe üye 3 bin 600 arı yetiştiricisi olduğunu, Ordu'da her yıl ortalama 25 bin ton bal üretildiğini belirtti.       

Arıcıların her yaz bal üretimi için kovanlarını floranın zengin olduğu bölgelere taşıdıklarını, bin bir güçlükle bal üretimi yaptıklarını anlatan Aydın, bal üretiminin maliyetli olduğunu vurgulayarak, ortalama olarak gerçek balın 15-20 liradan satışa sunulduğunu kaydetti.        

Ucuza satılan ballarda hile olduğunu savunan Aydın, mantık olarak kimsenin zararına ürününü satmayacağını ifade ederek, şunları söyledi:        

FİYATLARI NE KADAR?
''Ordu'da bazı balların sokakta kilosunun 5 liradan satıldığını görüyoruz. Ucuza satılan ballarda mutlaka hile vardır. Vatandaşlarımız gerçek bal tüketmek istiyorsa ya güvendikleri üreticiden bal alsınlar ya da ambalajlı ve markalı, üretimleri denetlenen ürünleri tercih etsinler. Bal üretimi maliyetli olduğu için gerçek ballar kilosu 15-20 liradan satışa sunuluyor. Maliyeti yüksek olan bir ürünün 5 liradan satılması imkansız. Ucuz ballar sadece glikozlu şekerden yapılıyor ve az oranlarda gerçek süzme bal bu ürünün içerisine ilave ediliyor, bu ürüne bal demek imkansız, sadece bu ürün bala benziyor bu yüzden de vatandaşlarımız aldanıyor. Biz de ciddi oranda zarar ediyoruz.''        

Sahte ballar yüzünden Türk arıcısının emeğinin çalındığını ifade eden Aydın, şöyle devam etti:       

''Arıcılarımız gece gündüz demeden yaylalarda aylarca kalarak bal üretiyor. Ancak son yıllarda sürekli dillendirdiğimiz sahte balın önüne bir türlü geçilemiyor. Aksine sahte bal satanların sayısı her yıl artıyor. Bu da yasalarımızdaki boşluktan kaynaklanıyor.''

ALO 174     
Sahte balın şifa yerine sağlığı tehdit ettiğini, bu konuda tüketicilerin bilinçli hareket etmesi gerektiğini belirten Aydın, tüketicilerden sahte balla ilgili 174 Alo Gıda hattına ihbarda bulunmalarını istedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...