ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali'ne gelen Amerikalılar, Türk yemeklerine hayran kaldı, Türk mutfağının dünyada "1 numara" olduğunu söyledi.

Türkiye'nin önemli tarihi mekanlarının dev maketleriyle ziyaretçilerine kapılarını açan festival, sadece görkemli sunumlarıyla değil, birbirinden lezzetli Türk yemeklerini Amerikalıların ayağına getirmesiyle de dikkatleri çekti.

Festivale gelen Amerikalılar, tarihi mekanların maketlerini gezmenin yanı sıra Türk mutfağını tatmak veya Türkiye'de yediği ve tadı damağında kalan yemekleri tekrar yiyebilmek için, yemek reyonlarının önünde kuyruklar oluşturdu. Ustaların yemek tariflerini izleyen Amerikalılar, her yemeği tek tek tatmaya çalıştı.

Avustralya kökenli bir Amerikalı, patlıcan yemeğini tadınca, aldığı lezzetten şaşkınlığını gizleyemezken, Sharon adlı Amerikalı ise favori yemeğinin köfte olduğunu söyledi.

Amerikalı Jane de Türk yemeklerine ilgisini "Türkiye'deyken yediğim her şey çok taze, lezzetli ve çok iyi hazırlanmıştı. Hazırlaması da çok kolaydı. Çok farklı kültürleri içinde barındıran bir mutfak, herkes için bir şey var, dünyada bir numara, Türkiye'ye bir daha gitmeyi çok istiyorum" dedi.

Festivali "çok başarılı" bulan Jeff ve Eloise ise gözlemeye hayran kaldıklarını söylediler.

ORTADOĞULULAR DA KENDİ DAMAK TATLARINI TÜRK YEMEKLERİNDE BULDU
Arap asıllı bir ailenin çocuğu olan Nazri de Arap kökenli bir aileden gelmesi dolayısıyla burasının kendisine Arap kültürünü ve akrabalarının tarihini hatırlattığını belirtti. Türk ve Arap kültürlerini birbirlerine çok yakın gördüğünü ifade eden Nazri, festivalden çok keyif aldığını vurguladı.

Festivale oğluyla birlikte gelen Zae de Türkiye'yi ziyaretinin ardından, dünyadaki en sevdiği ülkenin Türkiye olduğuna karar verdiğini belirterek, bu nedenle festivale ailesini de getirip, onlara Türk kültürü ve yemeklerini göstermek istediğini söyledi.

Zea, "Türk yemekleri bence dünyanın en güzel yemekleri" derken, oğlu da festivalde en çok Truva atından ve şehir stantlarındaki üç boyutlu maketlerden etkilendiğini, bir gün Türkiye'ye gitmeyi çok istediğini ifade etti.

AMERİKALILARA YEMEK DERSİ
Festivale gelenlere ders veren aşçı Süreyya Gökeri de 21 yıldır ABD'de yaşadığını ve Türk yemekleri konusunda 4 yıldır profesyonel dersler verdiğini söyledi. Türk aşçı Gökeri, "Buraya da ricada bulundular, kabul ettim, zevkle geldim. Her şey çok güzel gidiyor. Yemek dersini, içine kültür, tarih ve eğlence katarak vermeye çalışıyoruz. Çok da güzel ilgi var" dedi.

Amerikalılar için yapması kolay yemek tarifleri verdiğini belirten aşçı Gökeri, bunların arasında kısır, sigara böreği, patlıcan salatası ve irmik tatlısı gibi örnekleri sıraladı.

Türk aşçı Gökeri, Amerikalıların Türk yemeklerine genel anlamda ilgisini ise şöyle değerlendirdi:

"4 yıl önce başladığımda hayıflandım kendi kendime, keşke daha önce başlasaydım dedim. Çok büyük ilgi var Amerikalılardan. Genelde orta yaş ve orta yaş üstü insanların daha fazla merak ettiğini görüyoruz. Aslında Türk yemeklerini çok tanımıyorlar, ama inşallah bundan sonra Türk yemeğini daha iyi tanıtıp bilmedikleri kapıları onlara açmak istiyoruz."