Amerika'nın marketlerine kadar girdi

Türkiye'de üretilen her 3 bisküviden birinin imal edildiği Karaman, son yıllarda bulgur ihracatında da söz sahibi olmaya başladı. ABD'de marketlerin gıda reyonlarında Karaman bulguru satılmaya başlandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.03.2010 - 10:54

Amerika'nın marketlerine kadar girdi

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay, Karamanoğlu Mehmet Bey'in tarafından ilk kez Türkçe'nin resmi dil ilan edildiği Karaman'ın bugün sosyal ve kültürel alanda olduğu gibi ekonomik alanda da her geçen gün geliştiğini ifade etti.        

Özellikle bisküvi ve çikolata üzerine faaliyet gösteren onlarca fabrikanın bulunduğunu Karaman'da gıda sanayisinin çok geliştiğini anlatan Toktay, kentin sanayisinin önemli bir bölümünün gıda üzerine olduğunu belirtti.        

Toktay, bu nedenle ''Gıda kenti'' olarak nitelendirilen Karaman'da Türkiye'de üretilen her 3 bisküviden birinin imal edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:        

''Bu haliyle Karaman adeta bisküvi ve çikolata merkezi durumunda. Üretilen bisküvi ve çikolataların büyük bölümü de ihracata gönderilerek ülke ekonomisine önemli oranda katkı sağlanıyor. Bugün Karaman'da üretilen bisküvi ve çikolatalar, Kuzey Afrika ülkelerinden Avrupa ve Orta Doğu'ya kadar dünyanın birçok bölgesine gönderiliyor. Aynı zamanda yatırım teşviki kapsamına alınan Karaman, bu sayede her geçen gün sektörde kendini daha da geliştiriyor. Önemli bir büyüme ivmesi yakalayan şehrimiz, teşvik sayesinde üretim ve ihracatını daha da artıracaktır.''
        
2009 YILINDA 300 MİLYON DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİ        
Karaman'ın bisküvi ve çikolatanın yanı sıra makine, ambalaj ve pvc gibi sanayi ürünleri ile elma, nohut ve fasulye gibi bakliyat ve meyve ihracatını gerçekleştiren geniş bir üretim potansiyeline sahip olduğunu anlatan Toktay, 2009 yılında ihracatın 140 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, dolaylı olarak Mersin üzerinden yapılan ihracatla birlikte bu rakamın 300 milyon doları bulduğunu bildirdi.        
Kentte üretilen ürünlerin başta Kuzey Afrika ülkeleri ile Almanya, Hollanda, Suriye ve Irak olmak üzere 100'ü aşkın ülkeye gönderildiğini anlatan Toktay, 2010 yılı için hedeflerinin 300 milyon dolar olan ihracatı yüzde 20 artırmak olduğunu bildirdi.
        
KARAMAN BULGURU ABD MARKETLERİNİN REYONLARINDA

Toktay, Karaman'ın bulgur üretiminde de adından sıkça söz ettirmeyi başardığını belirterek, Türkiye'de üretilen bulgurların yüzde 20'sinin Karaman'da imal edildiğini bildirdi.        

Karaman'da üretilen bulgurların İspanya, İtalya, Almanya, Avustralya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiğini anlatan Toktay, ''Bugün ABD'de birçok markette Karaman'ın bulgurunu reyonlarda görebilirsiniz. Yılda 30 bin ton bulgurun üretildiği Karaman, AB tarafından konulan 10 bin tonluk kotanın 7 bin tonunu 1,5 ayda doldurdu. AB gıda pazarı, ağır şartları nedeniyle girilmesi oldukça zor bir pazardır. Buna rağmen Karaman'ın pazarda edindiği yer kentimiz adına gurur vericidir'' diye konuştu.        

Teşvik Yasası'nın süresinin uzatılmasının piyasada çok olumlu karşılandığını dile getiren Toktay, uygulamanın devam etmesiyle Karaman'da psikolojik bir rahatlama olduğunu, teşvikle gelen bu olumlu havanın etkisiyle üretim ve istihdamın daha da artacağını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...