Ankara’nın uluslararası alanda “marka kent” haline gelmesi için çalışmalar yürüten Ankara Ticaret Odası (ATO), 7-8-9 Aralık tarihlerinde Ankara Congresium’da geniş kapsamlı ve uluslararası nitelikte bir “Ankara Marka Festivali” (AMF) düzenleyecek.

ATO Reklam Marka ve Pazar Geliştirme Özel İhtisas Komisyonu’nun “Güçlü Ekonomi, Büyüyen Türkiye” sloganı ile düzenleyeceği Ankara Marka Festivali, bugüne kadar Ankara'da yapılan en geniş katılımlı ve uluslararası nitelikteki marka zirvesi olacak.

Her yıl düzenlenmesi öngörülen festival, iş dünyasının önde gelen isimleri ile ekonominin ve ülkenin geleceği olan gençleri buluşturmayı hedefliyor.

İLHAM VEREN İSİMLER KONUŞACAK

Festivale, aralarında Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, moda danışmanı Buse Terim, sanatçılar Nil Karaibrahimgil, Gökhan Türkmen, müzisyen Ayhan Sicimoğlu, karikatürist Erdil Yaşaroğlu ve dünya bilardo şampiyonu Semih Saygıner’in de bulunduğu, kendi alanında bireysel marka haline gelmiş ünlü isimler, iş adamları, global ve ulusal başarılı markaların yöneticileri ve uluslararası marka stratejistleri konuşmacı olarak katılacak.

Festival boyunca, markalaşma, yenilikçi fikirlerin harekete geçirilmesi, global ölçekte Türkiye’nin başarılı markaları, inovatif pazarlama ve marka, patent ve lisanslamanın marka kalıcılığındaki önemi, radyo, reklam ve iletişimin markalaşmadaki etkileri konuları ele alınacak.

GELECEĞİN MARKA LİDERLERİ KAMPA ALINACAK

Festival kapsamında ayrıca prestijli marka ve firmalar stant açacak. Ankara Congresium’un ana fuaye alanında ise fotoğraf ve resim sergileri yer alacak. Festivalde, genç girişimciler ve üniversite öğrencileri için teşvik edici ve eğitici oturumların yer alacağı özel bir platforma da yer verilecek. Ekonominin geleceğine yön verecek ve başarılı markaların yaratıcısı olacak gençler, marka dünyasının lider isimleriyle Geleceğin Marka Liderleri Kampı’nda bir araya gelecek.

BEZCİ: “ŞEHRİN KAPILARINI DÜNYAYA AÇACAĞIZ”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, bu yıl ilkini düzenleyecekleri Ankara Marka Festivali ile şehrin kapılarını dünyaya açacaklarını belirterek, “Bu festivalde, Ankara’nın markalarını dünyaya daha güçlü bir şekilde taşımanın yöntemlerini ele alacağız” dedi. Ankara ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve bölgesel liderler haline gelen güçlü firmaları bulunduğunu vurgulayan Bezci, şunları kaydetti:

“Ankara, Türkiye'ye genç, dinamik, üretken yöneticiler kazandıran üniversiteleri, global hedefleri, sanayi ve hizmet sektöründe öne çıkan güçlü firmaları ile ekonominin de başkenti haline geliyor. Ankara’yı marka kent haline getirerek hak ettiği yere taşımak istiyoruz. Düzenleyeceğimiz Ankara Marka Festivali de bu amaca hizmet edecek.”

Bezci, festivalin Ankara’nın marka değerine yakışır nitelikte, görkemli bir festival olacağını da sözlerine ekledi.

FESTİVALDE ÜNLÜLER GEÇİTİ…

Moderatörlüğünü Meltem Acet’in yapacağı Ankara Marka Festivali, üç gün boyunca, Türkiye’de ve dünyada kendi alanında marka haline gelmiş ünlü konuşmacıları ağırlayacak.

Festivalin konuşmacıları arasında çok sayıda iş adamı yer alıyor. Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika’da yatırımları bulunan, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Çalık Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, “Nasıl Yaptım? Ne Yapmalı? Bir Girişimcinin Hatıra Defteri” konulu konuşmasında iş hayatındaki deneyimlerini paylaşacak.

Türkiye’nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden AKFEN Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Girişimcilik ve İnovasyon” başlıklı oturumda AKFEN’İn başarı hikayesini anlatacak.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, “Savunma Sanayinde Bölgenin Güçlü Markası Ankara; Gelecek Hedefleri ve Tekno İnovasyon” başlıklı oturumda konuşacak.

Simit Sarayı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur da “Türk Fırınından Dünya Markası Nasıl Çıkar?” konulu bir konuşma yapacak.

Kısa sürede marka haline gelen Anadolujet’in başarı öyküsünü ise Anadolujet Başkanı İbrahim Doğan “Medeniyetlerin Üzerinde Uçuran Marka: Anadolujet” başlıklı konuşmasında anlatacak.

Günaydın Et Restoranları Kurucusu ve Yönetici Ortağı Cüneyt Asan da “Herşey Bir Günaydın ile başladı” başlıklı bir konuşma yapacak.

FİKRET ORMAN VE BUSE TERİM DE KONUŞMACI

Festivalin bir diğer önemli konuğu da Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman olacak. Orman, festivalde, “Bir Kulüpten Daha Ötesi: Beşiktaşk” başlıklı bir konuşma yapacak.

Moda Danışmanı Buse Terim de konuşmacılar arasında yer alıyor. “İlham Verici Fikir Markaya Nasıl Dönüşür: Defacto” başlıklı oturumda Buse Terim’in yanısıra Defacto Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Derya Sevgin Palamutçuoğulları da konuşacak. 

Türkiye’de ve dünyada bir ilk olan sikayetvar.com’un Genel Müdürü Ömer Deveci ve tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayel de festivalin önemli konuşmacıları arasında yer alacaklar. “Tabelasız Dükkanlar: Elektronik Ticaret” başlıklı bölümde tesettür giyim sitesi sefamerve.com’un kurucusu Mehmet Metin Okur ile Türkiye’nin ilk ev dekorasyon e-ticaret sitesi evmanya.com’un kurucusu ve genel müdürü Aslı Yaşasın konuşma yapacaklar.

SANATÇILAR DA KATILACAK

Şarkıcı ve söz yazarı Nil Karaibrahimgil, şarkıcı Gökhan Türkmen, müzisyen ve TV programcısı Ayhan Sicimoğlu, ENBE Orkestrası Kurucusu ve Şefi Behzat Gerçeker, karikatürist Erdil Yaşaroğlu, fotoğrafçılar Nihat Odabaşı, Mustafa Seven, Serkan Şedele ve Mehmet Kırali, festivalin konuşmacıları arasında yer alıyor.

Festivalde oyuncu Erkan Kolçak Köstengil “Sing Up” adlı bir gösteri sunacak. Sinema-tiyatro oyuncusu ve sanatçı Serhat Kılıç ise bir konser verecek.

Festivale katılacak diğer konuşmacıların isimleri şöyle:

- Dünya Bilordo Şampiyonu Semih Saygıner

- TAI - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin

- FNSS Genel Müdür Danışmanı Haluk Bulucu

- SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz

- Türkiye’nin ilk marka danışmanı, MARKAM Kurucu Ortağı ve Yöneticisi Güven Borça

- Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Abdurrahman Güngör

- Sinpaş GYO Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Ekinci

- Mimar Prof. Stephan Braunfels

- TÜGİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Yücelen

- İstanbul Cerrahi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Op.Dr. Melih Hulusi Us

- Medikal Turizm Derneği USA Avrupa Başkanı Selin Yıldırım

- Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay

- Map İletişim Kurucu Ortağı Selim Sefada

- Akademisyen, Yazar ve Yeni Nesil Pazarlama Uzmanı Yüce Zerey

- Weaver Global Advisory Yönetici Ortağı ve Genel Stratejist Eric Weaver 

- OPET Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın

- Ankara Patent Genel Müdürü Kaan Dericioğlu

- Graham Hales Consulting Kurucusu ve Marka Danışmanı, Interbrand Eski CEO’su Graham Hales

- TOBB Yükseköğretim Meclisi Başkan Vekili ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanvekili Haluk Kalyoncu

- Mindshare Türkiye Genel Müdürü Özer Sata

- İçerik Pazarlama Uzmanı ve Yazar Pam Didner

- CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet Nane

- Manifesto Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Özkan

- Goodjob Marka Danışmanlığı Kurucu Ortağı Serhan Ok
- Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan

- Hürriyet Gazetesi Yazarı ve Eski Ekonomi Müdürü Vahap Munyar
- Hürriyet Gazetesi Magazin Müdürü ve Kelebek Eki Yayın Yönetmeni Selim Akçin

- Gazeteci Yazar, TV Programcısı, Yeni Nesil Yaşam Uzmanı Serdar Kuzuloğlu

- Doğan Müzik Yapım A.Ş. (DMC) Genel Müdürü Samsun Demir

- Çocuklar Gülsün Diye Derneği Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Elvan Oktar

- Minik Kalplerle Elele Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nesrin Ercan

- Avrupa’nın en büyük gençlik şirketi Youth Holding’in kurucusu Emrah Kaya

- İlancılık Reklam Ajansı Başkanı Yakup Barouh

- Reklamarkası TV Programı Yapımcısı ve Sunucusu/Reklamcı Ender Merter

- Sanset Gıda Grup Kategori Pazarlama Müdürü Aslı Eren Şengezer

- Scorp Kurucu Ortağı İzzet Zakuto

- Scorp Kurucu Ortağı Sercan Işık

- burusvilis company Kurucusu Güray Gürsel

- Buybox Yönetim Kurulu Başkanı Tanyel Demirel

- Group Partner, Brand Director London Studio PERO TRIVUNOVIC