Annemden ne mi öğrendim?

ntvmsnbc sordu, onlar yanıtladı...

Haberler 10.05.2009 - 00:15

Annesinden öğrendiklerini ntvmsnbc'ye anlatan ünlü isimler en çok "sevgiyi" yanıtını verdi. Farklı cevaplar vardı... "Konuşmasını" dedi kimi, kimi de "haysiyeti"... Annesini kaybedenlerin cevabı ise "özlemeyi" oldu.


Yıldız Kenter:
Annemden merhamet etmeyi öğrendim. Önce insana, sonra hayvana, sonra da çiçeğe... Annemden yardım etmeyi öğrendim, küçükken komşularımıza yardım ederdim, onlar da bana bazen küçük hediyeler veriridi. Annemden sevmeyi ve aşkı öğrendim. Bunda elbette babmın da dahli var. Ve annemden özlemeyi öğrendim. 80 yaşındayım ve onu çok özlüyorum.

Hakkı Devrim:
İki anayı yakından tanırım. Biri benim anam, biri de çocuklarımın anasıdır. Anaların çocuklarına olan yakınlığı ve sevgisi en üst düzeydedir. Bu iki anaya baktığım zaman şunu görüyorum. Ben kendi anamdan safiyet ve temizliği, çocuklarımın anasından da sevgi ve şevkati öğrenmişim. Şimdiye kadar pek çok insanla tokalaştım, öpüştüm. Ancak hiçbir insanın tenine temas etmem, bende anamın tenine dokunduğum zamanki hissi vermiyor. Ben o bedenin içinde oluşmuşum, bir anlamda o tencerede pişmişim.

Erol Günaydın:
Annem okuma yazma bilmezdi, ben ona okuma yazmayı öğrettim o da bana hayatı öğretti. Annem Karadenizli’ydi, ben ondan mizahı ve esprili konuşmayı öğrendim.

Buket Uzuner:
Evimde bir kedi besliyorum, ona baktığım zaman bir kedinin de bir annenin de yapmak istedikleri konusunda engellenemeyeceğini görüyorum. Çocuğu söz konusu olduğunda bir anneyi hiç bir şey engelleyemez. Yaptığı şey, çocuğunu utandıracak ya da kızdıracak bile olsa bu değişmez. Ben annemden bunu öğrendim. Ve şunu da belirtmek isterim ki ben de bir anneyim.

Halit Refiğ:
Annemden konuşmasını ve İstanbul yaşam tarzını öğrendim.

Kerem Görsev:
Annemden doğruluk, dürüstlük ve haysiyeti öğrendim.

Ayça Şen:
Siyahla kahverenginin yakışmadığını... siyah bir pantolon üzerine kahverengi bir kazak giyilmeyeceğini öğrendim.

Derviş Zaim:
Annemden sevgiyi öğrendim.

Latif Demirci:
Annemden dik durmayı öğrendim. Bir de el becerim ondan geldi sanırım. Kendisi enstitü mezunuydu. Belki mizah duygusu değil ama karikatür yeteneğimin ondan geldiğini düşünüyorum.

Fikret Otyam:
Annemden sevgiyi öğrendim.

Filiz Otyam:
Doğru insan olmaya çabalamayı öğrendim.

Vedat Özdemiroğlu:
Roman okumayı öğrendim. Kitap sevgisini bir de.

Sayfa Yükleniyor...