Antalya’ya yıldızları getiren işadamı kim?

1.4 milyar dolarlık otelin sahibi işadamı Telman İsmailov, Azeri bir ailenin 12 çocuğundan biriydi. Kaderini değiştiren okul yıllarında girdiği bol kârlı ticaret hayatı oldu.

Haberler 25.05.2009 - 12:18

Antalya’ya yıldızları getiren işadamı kim?

Antalya'da görkemli bir törenle açılan 1.4 milyar dolarlık Mardan Palace'ın sahibi Telman İsmailov, Rusya'nın en zengin 57’inci işadamı. 1956, Azerbaycan doğumlu İsmailov, 3 milyar dolarlık mal varlığına sahip.


Telman İsmailov Bakü'de ev hanımı bir annenin ve tekstilci bir babanın 12 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Azerbaycan Halk Ekonomi Enstitüsü'nü bitiren İsmailov, Moskova'da Plehanov Akademisi'nde eğitim gördü. Buradaki eğitiminin ilk yılında ticarete atıldı.

1982 yılında Moskova'ya taşınan ve Ticaret Bakanlığı'nda ekonomist olarak çalışmaya başlayan İsmailov, 1988 yılında ‘Ticari Hayır Firması’ adındaki ilk şirketini kurdu. Daha çok restoran ve otelcilik olmak üzere birçok alanda yatırımlara sahip İsmailov, 1989 yılında AST Şirketler Grubu'nu kurdu. Şirketine çocukları Alik, Sarman ve kendi ismi Telman’ın baş harflerinden oluşan AST adını verdi?

ŞİRKETİN CİROSU 7 MİLYAR DOLAR
Şirketini kurduktan bir buçuk yıl sonra 600 bin ruble yatırımla Moskova'da 52 mağaza ve bir pazar açtı. Bugün 7 milyar cirosu olan AST Şirketler Grubu’nun bünyesinde tekstilden matbaaya, kuyumculuktan inşaata 31 şirket bulunuyor.

Şirketin en büyük yatırımları Moskova ve St Petersburg’da. Antalya’da açılışını yaptığı otelin yanısıra Türkiye’de 5 otele daha sahip olan İsmailov, Bulgaristan, Hırvatistan ve Karadağ’da da Antalya’daki otelin benzerlerinin inşaatını planlıyor. İsmailov şirketin hisselerini çocuklarıyla paylaşıyor.

Otel açılışına Tom Jones, Monica Bellucci, Richard Gere, Sharon Stone ve Seal İsmailov'la birlikte katıldı. Otel açılışına Tom Jones, Monica Bellucci, Richard Gere, Sharon Stone ve Seal İsmailov'la birlikte katıldı.

DOĞUM GÜNÜNE LOPEZ VE TATLISES'İ GETİRTTİ
3 milyar dolarlık malvarlığına sahip olan İsmailov, sık sık şatafatlı eğlenceleriyle gündeme geliyor. 2004'te İbrahim Tatlıses'i doğum günü için Moskova'ya davet eden İsmailov, üç ay sonra da yılbaşı gecesi için bir parti düzenlemiş, bu partiye Mariah Carey, Ricky Martin ve Robbie Williams'ı çağırmıştı. İsmailov, 2006 yılında da 2 milyon dolar karşılığında Jennifer Lopez'i Moskova'daki doğum günü kutlamasına davet etmişti.

TUTKUSU SAATLER
İsmailov'un 1.5 milyon dolarlık Rolls Royce marka bir arabası bulunuyor. Ünlü milyarderin en büyük tutkusu ise sahibi olduğu dev saat koleksiyonu. Zengin işadamının 2 bine yakın saati olduğu biliniyor.

YAHUDİ LOBİSİNİN ÖNDE GELENLERİNDEN
İsmailov aynı zamanda Yahudi lobisinin önde gelen isimlerinden biri; Avrasya Yahudileri Konferansı adlı örgütün Başkan Yardımcılığı’nı yürütüyor.

Telman İsmailov'un 3 oğlundan biri olan Sarkan İsmailov ise halen Antalyaspor'un asbaşkanlık görevini yürütüyor.

Türkiye'de kriz sırasında yatırım yapan İsmailov, daha büyük bir yatırımı olursa onu da Türkiye'de yapacağını söylüyor.

Sayfa Yükleniyor...