Arif Sağ'ın gelininin hapsi isteniyor

Pınar Sağ'ın hakkında, suçu ve suçluyu övme suçlamasıyla, 2 yıla varan hapis istemiyle dava açıldı.

Haberler 16.09.2010 - 10:20

Arif Sağ'ın gelininin hapsi isteniyor

Ünlü sanatçı Arif Sağ'ın türkücü gelini Pınar Sağ, Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nde geçen yıl katıldığı Düzgün Baba Festivali'nde sahne almıştı. Sağ, konser sırasında bir konuşma yaparak, "Artık dağlarımızda çatışmalar olmasın, barış gelsin, kimse ölmesin. Mercan dağlarında 17 genç silahsız öldürüldü. Artık bu savaş son bulsun, biz kendi memleketimizde özgürce gezebilelim, bu topraklara barış gelsin" dedi.

Sağ, hakkında bu konuşma nedeniyle suç ve suçluyu övme gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezasıyla dava açıldı.

DHA'da yer alan habere göre; Sağ, "Ülkemizde artık barışı savunmak kardeşliği istemek suç olmuş. Hayatım boyunca bir çok ülkede ve şehirde konser verdim ama sadece Tunceli'de hakkımda 2 kez suçu ve suçluyu övmekten dava açıldı" dedi.

Sanatçıların toplumsal duyarlılıkları olması gerektiğini savunan Sağ, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Bizler yaşadığımız topraklarda hiç bir ölümün yanında duramayacağımızı, bu noktada daha insani olarak dünyaya bakılması gerektiğini dile getirdik. Ayrıca Mercan dağlarında öldürülen 17 insanın suçlu olduğuna dair belge ve karar yoktu. Zaten bu yönde savunma verdim. Ben konserde barışı savundum. Artık kimse ölmesin dedim ve 17 gencin öldürülmesini eleştirdim. Suçsuz olduklarını savundum ve Mercan dağları türküsünü söyledim.

Biz her zaman barışın, kardeşliğin, özgürlüğün yanındayız. Her sanatçıda bu duyarlılık olmalı. Ama biz ne zaman barış kardeşlik desek suçlu olarak ilan ediliyoruz."


Sayfa Yükleniyor...