Arıların ortadan kayboluş nedenini araştıracak

Arıların, kelebeklerin ve diğer bazı böceklerin popülasyonlarının azalmasının nedeni, İngiltere'da 10 milyon sterlinlik bir projeyle araştırılacak.

Anadolu Ajansı 21.04.2009 - 17:28

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere'de arı sayısı son iki yılda yüzde 15 dolayında düştü. Kelebekler ve diğer böceklerin sayısında da azalma görüldü.

Popülasyonlardaki bu azalıştan küresel ısınmadan, ''koloni çöküşü olayı'' olarak adlandırılan gizemli duruma kadar pek çok şey sorumlu tutuldu. Bu durum hayli kaygı yaratıyor çünkü arılar, insanların besin kaynağı olan sebze ve meyvelerin tozlaşma yoluyla döllenmesinde ve doğayı korumada hayati önem taşıyor.

Bu yıl başında İngiliz hükümeti, arı popülasyonundaki sürekli düşüşün tarımı etkilemeye başlayabileceği kaygıları üzerine, bu durumun nedenini araştırmak için 2 milyon sterlin ayıracağını duyurmuştu. Şimdi çeşitli araştırma kurumlarının da katılmasıyla bu fon 10 milyon sterline çıktı.

Çevre Bakanı Hilary Benn, araştırmanın yiyeceklerin ve kırın geleceği açısından hayati olduğunu söyledi.

Ünlü bilim adamı Albert Einstein, "Arılar yeryüzünden kaybolursa, insanlığın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz" demişti.

Bundan iki yıl önce, ABD, Kanada ve Avrupa'da arıların esrarengiz biçimde ortadan kaybolduğu fark edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...