Artık araç girmeyecek

Sultanahmet ve Ayasofya meydanları, araç trafiğine kapatılıp turistik alan haline getirilecek.

02.06.2010 - 09:56

Artık araç girmeyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün yürüttüğü çalışmayla, Sultanahmet Meydanı ve çevresinin yaya alanı haline getirileceği ifade edilerek, özel araçların meydana giremeyeceği belirtildi.

Açıklamada, ''Sultanahmet ve Ayasofya Meydanları Yayalaştırma Projesi'' kapsamında Bab-ı Hümayun, Kabasakal, Atmeydanı ve Yerebatan caddeleri ile Tevfikhane, Kutlugün, Seyit Hasan, Utangaç, Dalbastı ve Ticarethane sokaklarının, araç trafiğine kapatılarak yürüyüş alanı ve turistik alan haline getirileceği bildirildi.

Turist kafilelerinin, ring seferi yapan otobüslerle belirlenen indirme ve bindirme yerlerine kadar götürülecekleri vurgulanan açıklamada, turistlerin bölgede yaya olarak gezilerini tamamladıktan sonra tekrar otobüslerle bölgeden ayrılacakları kaydedildi.

Açıklamada, Sultanahmet Meydanı'nın araç trafiğine kapatılarak yaya alanı haline getirilmesi uygulamasının 7 Haziranda başlayacağı belirtilerek, bölgeye, resmi araçların itfaiye, ambulans, polis, zabıta, PTT, konsolosluk araçlarının girebilecekleri, ancak park yapamayacakları da vurgulandı.

Açıklamada, yaya alanı haline getirilen bölgede yer alan bina ve iş yerlerine yükleme, boşaltma ve diğer ihtiyaçlar için, yaz aylarında (Haziran-Temmuz-Ağustos-Eylül) saat 23.00-08.00 arası, kış aylarında ise saat 21.00-08.00 arasında araçların girebilecekleri kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...