Erzurum’un İspir ilçesinde 26 Ocak 2016 tarihinde yüzeyi buz tutan Çoruh Nehri’ne düşen Atakan Zor’un cesedi 45 gün sonra bulundu.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle arama kurtarma ekipleri çocuğun cesedine ulaşamamıştı.

Hava sıcaklıklarının artması ve nehrin üzerindeki buz tabakaların çözülmesiyle Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekipleri Atakan Zor'u arama çalışmalarına yeniden başladı.

Ekip uzun süren arama çalışmaları sonucu bugün saat 10.30 sıralarında Atakan Zor'un cesedine ulaştı. Küçük çocuğun cesedi, olay yerine 2 km uzakta bulundu.

Atakan'ın sudan çıkarılan cesedi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

ATILAN İPE TUTUNAMAMIŞTI

İspir'de 26 Ocak günü saat 15.00 sıralarında devriye gezen polisler 25 Şubat İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Atakan Zor'u Çoruh Nehri üzerinde, buza tutunmuş olarak gördü.

Bölgede bulunanlarla birlikte olay yerine giden polisler, Atakan'ı ip atarak kıyıya çekmeye çalıştı.

Ancak elleri soğuktan etkilenen çocuk ipe tutunamayınca, akıntıya kapılarak gözden kayboldu.

SİBİRYA SOĞUKLARI ENGELİ

Olayın hemen ardından Erzurum’dan İspir’e çağrılan AFAD arama kurtarma ekibinin yaptığı arama çalışmaları nehrin yüzeyi buz tuttuğu için sonuç vermedi. Rize’den bir Deniz Polisi ekibi yardıma geldi.

Sibirya soğukları nedeniyle AFAD ve Deniz Polisi çalışmalarını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Ankara'dan Atakan için gönderdiği özel arama ekibine bıraktı.

Jandarma Arama Kurturma (JAK) timinin dalgıçları nehir üzerindeki buzları kazmalarla kırarak ilerledi ancak sonuç alamadı.

Aşırı soğuk hava nedeniyle balık adamlar su altında en fazla 12 dakika kalabilince, aramalar bir süre sonlandırıldı.