Karbondioksit salınımını azaltmak ve iklim değişikliklerinin etkilerine dikkat çekmek amacıyla, atık yağlardan elde ettiği biodizel ile çalışan otobüsü ile dünya turuna çıkan İngiliz maceraperest Andy Pag, Gaziantep'teydi.

Biyodizel yakıt kullanarak dünya turu atmayı planlayan İngiliz mühendis Andy Pag, seyahatine 19 Eylül'de İngiltere'den başladığını belirtti. Küresel ısınmaya dikkat çekmek ve biyodizel yakıt kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla geziye çıktığını kaydeden Pag, gezisi süresince sadece biyodizel yakıt kullanacağına dikkat çekti. Pag, "Dünyaya zarar vermeden bu tür bir macerayı gerçekleştirmeyi istiyorum" dedi.

Pag, şunları söyledi: "Gezi için eski bir minibüsü aldım. Aracın içini de yine kullanılmış malzemelerle dekore ettim. Çeşitli cihazları bir araya getirerek araçta atık yağı biyodizel yakıta dönüştüren bir sistemi kurdum. Biyodizel yakıtı bulamadığım yerlerde atık yağları alarak bu sistem sayesinde biyodizel yakıta çevireceğim. 19 Eylül'de İngiltere'den başladığım dünya turu çerçevesinde Türkiye'ye geldim. Türkiye'de bana gösterilen ilgiden çok memnunum. Türk insanı çok misafirperver. Buradan İran'a geçmeyi planlıyorum."

Çocukluğundan beri dünyayı turlama hayali olduğunu ifade eden Pag, "Hayalimi gerçekleştirmek için kendime Londra'dan bazı sponsorlar buldum. Proje kapsamında kesinlikle dizel türü yakıt kullanmıyorum. Dünyayı dolaşırken, yakıt ihtiyacımı biyodizelden, biyodizel bulamadığım ülkelerde ise atık yağdan karşılıyorum. 3 haftadır Türkiye'deyim. Fransa, İtalya ve Almanya'yı geçerek buraya geldim. Bu ülkelerde biyodizel konusunda sıkıntım olmadı. Bu ülkelerde biyodizel konusunda bir bilinç var. Ancak Türkiye'de

ciddi sıkıntılar yaşıyorum ve biyodizel bulamıyorum. Türkiye'de 5-6 gün kalmayı planlamıştım ama biyodizel bulamadığım için 3 hafta oldu, halen buradayım" diye konuştu.

Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği (ALBİYOBİR) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yağcı da, lavabolardan dökülen bir litre atık yağın, bir milyon litre içme suyunu kirlettiğine dikkat çekti. Türkiye'nin atık yağların toplanıp yakıta dönüştürülmesi konusunda Avrupa'nın gerisinde olduğunu kaydeden Yağcı, Avrupa'da biyodizel kullanımının yaygın olduğunu Türkiye'de de bu konuda duyarlı olunması gerektiğini ifade etti.

Mehmet Yağcı, İngiliz mühendis Andy Pag'in karbondioksit salınımını azaltmak ve iklim değişikliklerinin etkilerine dikkat çekmek amacıyla çıktığı dünya turunda kendilerinden yardım istediğini belirterek, "Pag'e biraz yakıt tedarik ettik ve Gaziantep'e kadar geldi. Şimdi de İran, Hindistan ve Çin'e geçecek. Oradan da deniz yoluyla Kanada ve Amerika'ya geçmeyi planlıyor" şeklinde konuştu