Atlar da kriz mağduru

Ekonomisini bir türlü düzlüğe çıkartamayan İrlanda çözümü ilginç yollarda arıyor. Çözümün kurbanıysa yarış atları olacak gibi gözüküyor.

Haberler 18.03.2011 - 10:00

Atlar da kriz mağduru

Bir zamanlar seçkinlerin ayrıcalığı olan yarış atı sahibi olmak, ekonomik patlamanın yaşandığı dönemde, sıradan insanlar için bile erişilebilir bir hayale dönüşmüştü. Ülkeye para yağıyordu ve safkan at üretimi emsalsiz bir şekilde artmıştı.

İnşaatçı, marangoz, elektrikçiler yatırımların büyük kar getirdiği dönemde ortaklık kurmuşlardı ancak bir gecede de ortadan kayboldular.

2002 ile 2007 yılları arasında kayıtlı tayların sayısında yaşanan artış yüzde 40'ın üzerindeydi. Sonra resesyon vurdu.

Nenagh'taki at çiftliğinde dört yıl önce 80 olan yarış atı sayısı 25'e gerilemiş. Bir atın yıllık maliyeti 15 bin euro civarında. Çoğu at sahibi için artık bir ata sahip olmak bir lüks.

BEDELİ ÖDEMEK GÜÇ
Değişen koşullar ardından istenmeyen taylar at eğitimcisi Tom Hogan'ın başına kalmış, ne yapacağını da bilmiyor.

Bazı atları kendisi satın almış, bazıları ihraç edilmiş, bazıları yeniden eğitim programına gönderilmiş, bazıları da insani bir şekilde imha edilmeye gönderilmiş.

Sağlıklı safkan atların karşı karşıya kaldığı muamele resesyon dönemlerinin acımasız gerçeklerinden.

Mezbahacılık, gelişen birkaç sektörden... 2008'de İrlanda'da sadece bir tane mezbaha varken, şimdi sayıları beşi bulmuş.

Sadece geçen yıl beş bin atın kesimhaneye gönderildiğini, etlerinin de Fransa ve Belçika'ya ihraç edildiğini öğrendik.

İrlanda At Yarışı Federasyonu'undan Brian Kavanagh, "bir at artık yarış ömrünü tamamlamışsa, o zaman uyutulmalı diye görülüyor... Ama bence herkes bunu, atların bir yerlerde terkedilmesine tercih eder" diyor.

County Longford'daki hayvan barınağı terkedilen her cins hayvanı alıyor. Yöneticilerinden Conor Dowling, barınağı ilk kurduklarında az sayıda at geliyordu diyor; ama sonra sayı katlanarak artmış.

İrlanda hayvan barınağı merkezi, sektöre ilişkin yasal düzenlemelerin daha etkin olması gerektiği görüşünde. İrlanda At Yarışları Federasyonu ise hayvanların üremesini kontrol etmenin çözüm olmadığını savunuyor.

Bu hafta sonu bölgede yarışseverlerin gözü İngiltere'nin Cheltenham kentinde yapılacak yılın en önemli yarış günü üzerinde. Ancak İrlanda yarışçılık sektörü üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...