Avrupalı sevgiliye Türk çiçeği

14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla Avrupalı sevgililer için 43 milyon dal çiçek ihracatı yapılacak.

Avrupalı sevgiliye Türk çiçeği

Antalya İhracatçı Birlikleri (AİB) ve Antalya Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği (AKÇİB) Başkanı Bağdatlıoğlu, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla başta İngiltere, Almanya ve Hollanda olmak üzere Batı Avrupa ülkelerine 35 milyon dalı karanfil olmak üzere, toplam 43 milyon dal çiçek ihracatı gerçekleştireceklerini söyledi.
        
Bu yıl Sevgililer Günü'nde İngiltere, Almanya ve Hollanda'ya yapılan ihracatın geçen yıla göre yüzde 20 artış gösterdiğini belirten Bağdatlıoğlu, küresel kriz ve aşırı soğuklar nedeniyle Rusya ve Ukrayna'ya yapılan çiçek satışında ise yüzde 30 düşüş yaşandığını bildirdi. Sevgililer Günü'nde çiçek ihracatından 5-6 milyon dolar döviz girdisi sağlayacaklarını anlatan Bağdatlıoğlu, Türk aşıkların ise sevgilerini kırmızı gül ile ifade etmelerinden dolayı gül ithalatında patlama yaşanacağını kaydetti.
        
Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu:
        
''Sevgililer Günü'nde çiçek ihracatımızda fazla bir artış yok. Geçen yılki rakamları koruyoruz. 2009 yılına girerken çiçek ihracatını yüzde 20 artırmayı hedeflemiştik. Ancak küresel kriz ve Avrupa'daki aşırı soğuklar etkiledi. Bu yıl hedefimiz 2008 yılı rakamlarını aşmak. Sevgililer Günü'nde Avrupalı sevgili Türk çiçeğini tercih ediyor. Türk sevgililere de İran, Kenya ve Kolombiya'dan ithal edilecek gülleri verilecekler. Türk sevgili sevgisini kırmızı gül ile gösteriyor. Normal dönemlerde gül üretimi iç piyasanın ihtiyacını karşılarken, Sevgililer Günü nedeniyle promosyonlarla talep yaratılıyor. Çiçekte ihracatı artıralım derken, Sevgililer Günü'nde ithalat patladı. Yüzbinlerce dal gül ithal edilecek. Türkiye'de herşey abartılıyor. Sevgimizi sadece kırmızı gül ile değil, tüm çiçeklerle ifade edelim.''        

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NE HAZIRLIK
Bağdatlıoğlu, Türk çiçek sektörünün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla da hazırlıklara başladığını bildirdi. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerde 8 Mart Kadınlar Günü'nün önemli olduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, bu ülkelerden şimdiden çiçek siparişlerinin geldiğini kaydetti. Bağdatlıoğlu, Dünya kadınlar Günü'nde 50 milyon dal çiçek ihracı yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...