Ayasofya'ya ziyaretçi kısıtlaması geliyor

Günde ortalama 10 bin kişinin ziyaret ettiği Ayasofya Müzesi'nde bu sayı bazen 17 bini buluyor. İşte o zaman içeride hareket etmek oldukça zor... Yıl sonuna kadar 3,5 milyon kişiyi ağırlaması beklenen müze için tehlike çanları çalmaya başladı. Kalabalık ve rutubet, mozaik ve mermerlerin aşınmasına neden oluyor.

Haberler 27.04.2011 - 11:09

Ayasofya'ya ziyaretçi kısıtlaması geliyor

Yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi ağırlamak, Ayasofya'nın mermer ve mozaiklerinin zarar görmesine sebep oluyor. Müze Başkanı Haluk Dursun'un verdiği bilgiye göre önlemler alınmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı'yla yazışmalar yapıldı. Öğrenci gezileri için birtakım düzenlemeler yolda.

Bir sonraki aşama, randevu sistemine geçilmesi ve özel gruplar için mesai saatleri dışında geziler düzenlenmesi. Bu, şimdi de başarıyla uygulanan bir yöntem. Ücret iki katına çıkıyor ama (20 yerine 40 lira) müze rahat rahat gezilebiliyor.

Önlemlerden en güzeli ise İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın (AKBA) desteğiyle restorasyonu tamamlanan bölümlerin ziyarete açılması ve belli bölümlerdeki yoğunluğun nispeten azalması. Bu bölümlerde Ayasofya'nın 1935'te müze olarak faaliyete geçmesinden sonra 1943'te avlu bölgesinde yapılan araştırma kazısında ortaya çıkan ama yıllardır kapalı kalan yekpare mermerden oyulmuş vaftiz havuzu da yer alıyor.

İSTANBUL'DA KAPALI KAPILAR AÇILIYOR
Zaman gazetesinin haberine göre; İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle kentte 2008 yılından beri devam eden restorasyon çalışmaları önümüzdeki ay itibarıyla sona eriyor.


Aralarında Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kılıç Ali Paşa Camii, Süleymaniye Külliyesi ve Darüşşifası gibi önemli kültürel miras değerlerinin bulunduğu 158 yapının kapalı kalan pek çok kapısı açılacak.

Haziran itibarıyla ziyaret edilebilecek yerler arasında Çin ve Japon porselenlerinin sergilendiği Topkapı Sarayı Müzesi Mutfaklar Bölümü var.

Topkapı Sarayı'nın ziyarete açılacak diğer yapıları arasında saray mimarisinin bütün özelliklerini taşıyan Bağdat, Revan, Sofa köşkleri, İncirlik ve Lala bahçeleri, Sofa Camii ile Mecidiye Kuleleri Kapısı da bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...