Az Harcama ile Dekorasyon Yapalım

Evinizin dekorasyonu ile ilgili değişiklikler yapmayalı uzun zaman olmuş olabilir. Cebinizde biraz paranız var. Ve evin içinde fazla masraf yapmadan değişiklik yapmak istiyorsunuz. O zaman cebinizi az yakacak değişim kalemlerini yazalım.

Haberler 24.02.2009 - 04:02

Az Harcama ile Dekorasyon Yapalım

Evinizin dekorasyonu ile ilgili değişiklikler yapmayalı uzun zaman olmuş olabilir. Cebinizde biraz paranız var. Ve evin içinde fazla masraf yapmadan değişiklik yapmak istiyorsunuz. Cebinizi az yakacak değişim kalemlerini yazalım o zaman.

1. Kullandığınız eşyaların yerlerini değiştirmek her zaman kolay değildir. Bir ışığın yerini değiştirmek de öyle. O zaman, ışık kaynaklarınızın sadece şapkalarını değiştirebilirsiniz. Üstelik bu tasarım değişikliği olmak zorunda da değil. Sadece şapkalarının renklerini değiştirebilirsiniz.

2. Eğer ışık kaynaklarının şapkalarını değiştiremiyorsanız, ampul renkleri ile oynayabilirsiniz.

3. Abajurlarınızı, salonunuzun ışığını her gün defalarca açıp kapıyorsunuz. Peki sadece onları açtığınız güçte kullanmak zorunda olmadığınızı da biliyor musunuz? Öyleyse onlara hemen dimmer sistemi alın. Ve kademeli ışık sisteminiz olsun. Gece isterseniz loş ışığınız, yüksek aydınlık gereken durumlarda ise güçlü bir ışık kaynağınız olacaktır.

4. Küçük aksesuar değişiklikleri yapabilirsiniz. Tüm kül tablalarınızın rengini değiştirin.

5. Kırlentlerinizin kumaşlarını değiştirerek, ya da koltuk takımlarınızın sadece minderlerinin kumaşlarını değiştirerek de farklılık yaratabilirsiniz.

6. Parça halı kullanıyorsanız, cebinizi yakmayacak yeni halılar edinebilirsiniz.

7. Evinize geldiğinizde kendinizi iyi hissetmek istiyorsanız, önce girişinizden başlayın ve ilk değişim bu bölümde olsun. Eğer sizi mutluluk hisleri yaratan bir giriş karşılarsa, her gün evinize daha büyük bir mutluluk ile dönersiniz.

8. Evinize çeşitli büyüklüklerde vazolar alabilirsiniz. Bunları her gün taze çiçek ile donatabilirsiniz. Ben her gün çiçek alamam diyorsanız, başarı ile taklit edilmiş yapma çiçekler kullanabilirsiniz. Ancak Feng Shui kuru çiçek kullanmayı önermiyor.

9. Renk seçimlerinizde cesur olun. Kahverengi, gri, siyah gibi renkler gerekli kombinasyonlar içinde veya destek renkler ile kullanılmamışsa sizi bir süre sonra sıkabilir.

10. Evinizde sivri yapraklı yani bizim Yang bitki dediğimiz iç mekan bitkileri yerine, yuvarlak yaprakları olan ve yumuşak enerjilere sahip ev bitkiler kullanmayı tercih edin. Eğer alerjiniz yok ise, evinizde bitki bulundurmanızı tavsiye ederim.

11. Yine cebinizi yakmayacak küçük cam önü çiçekleri alabilirsiniz. Kış mevsiminde açan ve uzun süre açık kalan çuha çiçeklerinin o güzel renklerini evinize mutluluk getirmesi için alabilirsiniz.

12. Banyoda her gün kullandığınız diş fırçanızı, saç fırçanızı ya da başka malzemelerinizi içine yerleştirdiğiniz aksesuarlarınızı takım olarak değiştirebilirsiniz.

13. Banyolarınızın fayanslarını kırdırmadan da yeni fayans kaplaması yaptırabilirsiniz.

14. Küvetlerinizi sökmeden, onları boyayacak özel malzemeleri kullanabilir ve yeni bir takım yaratabilirsiniz.

15. Evinizi boyatmayı düşünüyor ve uzun süredir hep aynı rengi görüyorum diyorsanız, eminim önce cebinizi düşünüyorsunuz. Ancak tüm evi boyatmak zorunda değilsiniz. Çünkü sadece tek bir duvarı boyatabilirsiniz. Yatak odasında başınızın olduğu duvar olabileceği gibi, salonunuzda televizyonun olduğu cepheyi de boyayabilirsiniz. Tercihinizi girişten yana da kullanabilirsiniz.

16. Her zaman duvar rengini değiştirirken boya kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece yine bir duvar olmak üzere kaplama kağıdı kullanabilirsiniz.

17. İstediğiniz resimleri, istediğiniz yere göre büyütüp uygulayan firmalardan yardım alabilir. Mesela çocuk odanızın veya çalışma odanızın bir cephesine bir resim uygulaması yaptırabilirsiniz.

Farklı başlıklar altında yine önerilerimize devam edeceğim. Şimdilik kolay gelsin diyorum.

Sevgilerimle,
İçmimar Funda Ceyhan


Sayfa Yükleniyor...