Babadağ'da yamaç paraşütü sezonu hızlı başladı

Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ'da sezon hızlı başladı. Nisan ayı ortasından itibaren başlayan uçuşlar geçen yıla göre 2 kat artış gösterirken, 2015 yılı hedefinin 100 bin uçuşu geçmek olduğu kaydedildi.

DHA 17.05.2015 - 12:42

Babadağ'da yamaç paraşütü sezonu hızlı başladı

Fethiye'nin Ölüdeniz Mahallesi'nde yerli ve yabancı yamaç paraşütü tutkunlarının vazgeçilmez noktası haline gelen 1965 rakımlı Babadağ'dan 2014 yılında 20 bin 165'i tekli, 72 bin 329 tandem (ikili), toplam 92 bin 494 uçuş gerçekleşti. Özellikle her birinde pilot ve yolcu olmak üzere 2 kişinin bulunduğu ikili atlayışlardaki rekor yükseliş dikkati çekti. 2014 yılında 72 bin 329'a ulaşan rakam 2013'te 54 bin 852, 2012'de ise 44 bin 289 olarak gerçekleşti. Bu artışta geçen yıl Kasım ayında açılan 1200 metre pisti önemli rol oynadı. Kış aylarında karla kaplandığı için uçuş yapılamayan Babadağ'ın zirvesindeki 1700, 1800 ve 1900 metre pistlerine alternatif oluşturan 1200 metre pisti uçuşların kış sezonunda da devam etmesini sağladı.

İKİLİ UÇUŞLARDA ÖLÜMLÜ KAZA YAŞANMIYOR

Babadağ'da geçen yıl sevindirici bir başka gelişme ise ikili uçuşlarda ölümlü kazaların sıfıra inmesi oldu. Ticari faaliyet gösteren pilotların madde bağımlılığı ve alkol testine tabi tutulması da bunda etkili oldu. Ayrıca pilotlara günlük uçuş sayısının 5 ile sınırlanmasının ardından 2012 ve 2013 yıllarında olduğu gibi 2014 yılında da ölümlü kaza meydana gelmedi.

YENİ REKOR BEKLENİYOR

Bu yıl yamaç paraşütü sezonunun hızlı başladığı Babadağ'da gökyüzü nisan ayının ortasından itibaren renklendi. Mayıs ayı ortasına kadar gerçekleşen uçuşların geçen yılın aynı dönemine göre 2 kat artış gösterdiği kaydedildi. Fethiye Güç Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Babadağ'da her yıl yeni rekorların kırıldığını belirterek, bu yıl da atlayışların rekor seviyeye ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. 2014 yılında uçuşların bir önceki yıla göre yüzde 32 oranında arttığını aktaran Başkan Arıcan, 2015 yılında hedeflerinin 100 bin rakamını geçmek olduğunu kaydetti.

'70 BİN UÇUŞTA 0 KAZA'

Geçen yıl Babadağ'dan yapılan ticari ikili uçuşlarda hiç kaza yaşanmadığını vurgulayan Arıcan, şöyle dedi:

"Babadağ'da 20 yıllık uçuş tecrübesine sahip pilotlarımız çalışıyor. Geçen yıl yolcu taşıyan pilotlarımız 70 bin uçuş yaptı ve hiç kaza olmadı. 70 bin uçuşta sıfır kaza. Bu çok önemlidir. Babadağ'ı sürekli denetim altında tutuyoruz. Daha kontrollü ve denetimli bir uçuş ortamının sağlanması için her türlü kontrolü yapıyoruz. Babadağ'a gelip gönül rahatlığıyla uçabilirsiniz."

'4 YAŞINDAN İTİBAREN HERKES UÇABİLİR'

Bu yıl sezona çok hızlı başladıklarını anlatan yamaç paraşütü pilotu Musa Kaplan da şunları söyledi:

"Geçen yıla nazaran nisan ayı çok iyiydi. Şirket olarak nisan ayında uçuşları, geçen yıla göre 2'ye katlamış durumdayız. Özellikle yabancı turistler ağırlıkta. Yüzde 80 İngiliz, Uzakdoğu'dan da çok uçan var. Yurt dışından insanlar, binlerce kilometre yol kat ederek buraya uçmaya geliyor. Yerli tatilcilerimizin de Babadağ'a gelerek yamaç paraşütü yapmalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle risk yoktur. 4 yaşından itibaren herkes uçabilir."

Sezonun beklentilerin üzerinde bir yoğunlukla başladığını kaydeden yamaç paraşütü pilotu Şenol Arat ise "Bana göre geçen yıldan daha iyi olacak. Sezonun başında bile yüzde 30 daha fazla yoğunluk var. Bizim için bu çok iyi. Otellerin de daha dolu olduğunu duyuyoruz. Umarım güzel bir sezon geçiririz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...