'Babam beni 10 bin sterline satmak istedi'

İngiltere'de "zorla evlilik" vakası artışta. Durumdan şikayetçi olanların yarısından fazlası Pakistan kökenli İngiliz vatandaşlarıyla ilgili. İşte onlardan biri...

25.02.2011 - 09:59

BBC'nin yaptığı bir araştırma, İngiltere'de 2010 yılında rapor edilen 1735 zorla evlilik vakası yaşandığını ortaya koydu.

Hükümete bağlı "Zorla Evlendirme Yardım Ofisi"ne yapılan şikayetlerin yarısından fazlası Pakistan kökenli İngiliz vatandaşlarıyla ilgili.

Toplam şikayetlerin üçte biri, evlenmeye zorlanan 18 yaşın altındaki genç kızlardan kaynaklanıyor.

"ÖNLEMLER YETERSİZ"
15 yaşındaki bir şikayetçi, zorla evlendirilmeye karşı İngiliz hükümetinin aldığı önlemleri yeterli bulmadığını söyledi.

Genç kız babası tarafından kandırılarak Pakistan'a götürülüdüğünü, kendisinden 16 yaş büyük bir adamla evlenmeye zorlandığını ve babasının kendisini 10 bin sterlin karşılığında satmaya çalıştığını söyledi.

Kendisinin İngiliz vatandaşı olması sebebiyle, evleneceği adamın da vatandaşlık hakkı kazanacağını söyleyen kız, evlilikten günler önce babasının yanından kaçarak ülkedeki İngiliz makamlarına sığınmış.

BABASI EVLENMESİ İÇİN ŞİDDET UYGULAMIŞ
Babasının evlenmesi için kendisine dayak dahil fiziken şiddet uyguladığını anlatan kız, Pakistan'dan İngiltere'ye getirilip annesine kavuşturulmuş.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Jermey Brown, genç kızın başına gelenlere çok üzüldüğünü, ancak İngiliz hükümeti olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...