Babasının böbreği ile hayata tutundu

Konya’da 6 yıldır böbrek hastası olan iki çocuk babası Mehmet Eroğlu, 65 yaşındaki babasının verdiği böbrekle sağlığına kavuştu.

İHA 18.04.2015 - 10:57

Babasının böbreği ile hayata tutundu

Merkez Selçuklu ilçesine bağlı Sızma Mahallesi’nde ikamet eden iki çocuk babası Mehmet Eroğlu (46), 6 yıldır böbrek rahatsızlığının ardından 3 ay önce diyalize girmeye başladı. Sağlığına kavuşabilmesi için böbrek nakli olması gereken Mehmet Eroğlu, kendisine uygun böbreğin bulunamaması üzerine ailesi devreye girdi.

İlk olarak böbreğini vermek için Mehmet Eroğlu’nun anne ve babası gönüllü oldu. Yapılan tetkikler sonucunda baba Musa Eroğlu’nun dokularının oğlu için uygun olduğu belirlendi. Bunun üzerine ameliyata alınan Musa Eroğlu’nun böbreği operasyonla alınarak oğlu Mehmet Eroğlu’na nakledildi.

Nakil sonrası sağlığına kavuşan Mehmet Eroğlu, birkaç yere uygun böbrek için başvurduklarını ancak olumlu bir sonuç alamadıklarını söyledi. Bunun üzerine ailesiyle istişarede bulunduklarını ifade eden Mehmet Eroğlu, “Ailemde yapılan tetkiklerde babamın uygun oldu. Babamın dokuları uygun olunca böbreği babamdan almak zorunda kaldık. Allah babamdan razı olsun. Babam böbreğini verince diyalizden de kurtuldum” dedi.

“KEŞKE ÜÇ BÖBREĞİM OLSA, DİĞERİNİ DE VERİRDİM”

65 yaşında olmasına rağmen oğluna böbreğini vererek sağlığına kavuşmasına vesile olan Musa Eroğlu ise, “Büyük oğlum Mehmet hasta olunca, o huzursuz olunca tabi biz de huzursuz olduk. Düşündük, taşındık böbreğimizi vermeye karar verdik. İnsanın en büyük varlığı evladı demektir. Onlar gülerse biz de güleriz, onlar ağlarsa biz de ağlarız. Cenabı hak bana iki böbrek vermiş. Birini oğluma verdim. Keşke üç böbreğim olsa da böyle diyalize giren, inim inim inleyen hastalara, Müslüman kardeşlerimize vermeyi isterdim” ifadelerini kullandı.

Ameliyat sonrası hiçbir kaybının olmadığını da dile getiren baba Eroğlu, “Böbreğimi verdikten sonra her şeyim normal. Şurada bir hafta oldu bizim böbrek alınalı ama gayret normalim. Hiçbir sıkıntım, sağlık problemin yok. Her şeyim düzgün” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...