'Bakan Akdağ, lütfen izin verin!'

Ailesi, 16 yaşında ölen voleybolcu Ayşe'nin organları bağışlayacağını açıklayınca, menisküs nakli olması gereken voleybolcu arkadaşının yüzü güldü. Ancak bu mutluluk uzun sürmedi, çünkü mevzuat gerekçesiyle nakle izin çıkmadı.

10.03.2011 - 11:31

'Bakan Akdağ, lütfen izin verin!'

Beyin kanaması geçiren Galatasaray Voleybol Yıldız Takımı oyuncusu 16 yaşındaki Ayşe Himmetoğlu, 7.5 saat süren bir ameliyat oldu. Ancak ameliyattan bir gün sonra komaya girdi ve tüm müdahaleleler rağmen kurtarılamadı.

Galatasaray Voleybol Spor Okulları Genel Koordinatörü baba Ali Himmetoğlu ile voleybol bayan takımı eski oyuncusu anne Zeynep Himmetoğlu ise "Ayşe, yeni Ayşeleri yaşatacak" diyerek kızlarının organlarını bağışlama kararı aldı.

NAKİL HABERİ SEVİNDİRDİ
Ayşe ile yıldız kızlar voleybol liginde defalarca karşı karşıya maç yapan 16 yaşındaki Durdane  Kökbudak, arkadaşı Ayşe'nin durumunu televizyondan izleyince hem kahroldu hem de kendisine menisküs nakli için umutlandı ancak çok istediği nakil gerçekleşmedi.

DOKTORLAR İKİ MENİSKÜSÜ ALDI
11 yaşında iken atletizmde Türkiye 3'üncüsü olan Kökbudak, uzun atlama sırasında kuma düştü ve sağ dizinden sakatlandı. Hastaneye kaldırıldı, bacak MR'ı çekildi ancak bir şey bulunamadı. Bir hafta sonra okuldan çıkarken dizleri tutmayınca, yeniden hastaneye kaldırıldı. Menisküs yırtığı teşhisi konuldu ve doktorlar lazerle menisküsünü dikeceğini söyledi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; ameliyat sonrası, "yırtığın çok büyük olduğunu açık ameliyata geçtiklerini ve iki menisküsü almak zorunda kadıklarını" söyleyerek, ailenin eline menisküsleri verdi. 

AĞRILARINA RAĞMEN VOLEYBOLU BIRAKMADI
Ereğli Belediyesi yıldız voleybol takımına seçilen Durdane, ağrılarına rağmen çok sevdiği spor hayatına devam etti. Hatta bazı maçlarda ölen Ayşe Himmetoğlu'yla karşılaştı.

NAKİL OLMAZSA SPOR HAYATI BİTECEK
Ağrıları artınca Ankara'dan doktor arayışına giren aile acı gerçekle karşılaştı. Menisküs nakli olmazsa genç kızın dizine protez takılacak ve spor hayatı sona erecekti.

"Spor yapmazsam intihar ederim. Protez yaptırmam" diyen genç kız, maçlardan tanıştığı Ayşe'nin beyin kanaması geçirdiğini ve ailesinin organ nakline izin verdiğini duydu.

Baba Ali Himmetoğlu ile görüşen Durdane, "Menisküs nakli yapılmazsa bir daha voleybol oynamayacağım. Lütfen yardım edin" dedi. Baba, teklifi kabul etti, hastane yönetimini ve doktorları harekete geçirdi.

"LÜTFEN, NAKLE İZİN VERİN"
Durdane'nin doktoru, Ayşe'nin doktoruyla görüştü. İki hastanın menisküs boyutlarının hatta kan gruplarının bile uyum sağladığı belirlendi. Ancak umutlar yine soldu.

İddiaya göre; nakil işlemleri için görevli personel mevzuat gerekçesiyle nakile izin vermedi. Gerekçe olarak da, "Böyle bir nakil görmedik. Sağlık Bakanlığı'ndan izin almalısınız. Nakil sırasına girmeniz gerekir" denildi. Ancak, "menisküs nakli" için bir bekleme sırasının olmadığı öğrenildi. Bakanlık yetkilileri ise böyle bir başvurunun ulaşmadığını belirtti.

Genç kız, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a "Lüften, nakle izin verin" diye seslendi.

KALBİ BAŞKASINDA ÇARPACAK
Öte yandan Ayşe'nin kalbi, karaciğeri, korneaları ve böbrekleri gece boyu süren bir ameliyatla alındı.

Kalbi, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, bir böbreği ile karaciğeri Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, diğer böbreği ise Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'ne gönderildi.

Ayşe'nin kalbi 20 yıldır kalp kapakçığı rahatsızlığı çeken 51 yaşındaki Metin Altındağ'a nakledildi, karaciğer ve böbrekleri için ise taramalar sürüyor.

Kızlarının organlarını bağışlamak için verdikleri kararın çok zor olduğunu belirten Himmetoğlu çifti, "Bir yandan çocuğunuzun gidişini görüyorsunuz. Bir yandan da umut ışığında bekleyen insanları. Ancak Ayşe'nin hayat felsefesi de buydu" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...