Bartın'da, Kozcağız Gençlik Derneği'nce bu yıl 2. kez düzenlenen, 2 belde merkezi ve 14 köyden 16 takımın yer aldığı turnuvada şampiyon olan takıma dana, ikinciye koyun, üçüncüye de bisiklet hediye edilecek.

Ödüllerin 5 bin lira dolayında tutan maliyetinin yanı sıra halı saha kirası ve malzemeler için kaynak arayışına giren dernek yönetimi, bu kaynağın futbolculara gösterilen kartların para cezasına çevrilmesi ve ara transferlerden gelecek gelirle sağlanmasını kararlaştırdı.

Dernek Başkanı İbrahim Balıkçı, şampiyon takıma ödül olarak verilecek dananın bedelinin ez az 2 bin lira olduğunu, ikinciye 600 lira değerinde koyun ve 3. olan takıma da bisiklet verileceğini, ayrıca futbolculara madalya takılacağını belirtti ve şöyle konuştu:

''Turnuvanın derneğe yaklaşık 5 bin 500 lira maliyeti olacak. Ödül ve diğer masraflar için zorlandık. Bundan dolayı turnuvadaki masrafları karşılamak için değişik statü uyguladık.

Kart gören futbolcunun yeniden oyuna girebilmesi için 50, sarı kart görenin cezasının silinmesi için 25 lira alıyoruz. Ayrıca gruplardan çıkan bir takım, elenen takımdan oyuncu almak isterse bunun için de ara transfer ücreti 100 lira alıyoruz.

Tabii hiç kart gören olmazsa bu miktar turnuvayı düzenleyen komitenin cebinden çıkacak. 5 bin 500 lira masrafı cezalardan karşılamayı düşünüyoruz, siftahımızı da yaptık. Kırmızı kart gören bir oyuncudan 50 lira aldık. Umarım kart sayısı fazla olur, bizler de mağdur olmayız.''

HAKEM ŞİKAYETÇİ
Maçın hakemi Murat Bostan da, kart cezası gören futbolcuların para vererek oyuna dahil edilmesinin iyi bir uygulama olmadığını belirtti.

Kart gören futbolcunun, en az 1-2 maç oynamayarak cezasını tamamlamasının ardından takıma katılmasının daha yerinde olacağını ifade eden Bostan, ''Küfür ve kırıcı söz sarf edilmediği sürece futbolculara uygulanan bu cezanın ağır olduğunu düşünüyorum. Verilen miktar çok. Takımlar zaten bu turnuvalara çeşitli zorluklarla katılıyorlar'' diye konuştu.

İLK GELİR KIRMIZIDAN
Bu arada turnuvanın ilk karşılaşması Keyifspor ile Yıldız Ekmek Spor arasında oynandı.

Karşılaşmanın ilk yarısında Yıldız Ekmek Spor'lu Musa Hepdemir ile Cafer Aydın kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı. Hepdemir ve Aydın, turnuva organizatörlerine 50'şer lira vererek yeniden oyuna girdi. Karşılaşma, Keyif Spor'un 7-3 galibiyetiyle sonuçlandı.