Başından 800 gramlık kist alındı

15 yıl önce başında çıkan bir kitle her geçen gün büyüdü...

Haberler 27.10.2010 - 15:59

Bitlis Tatvan'a bağlı Kıyıdüzü köyünde yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen 61 yaşındaki K.K., 15 yıl önce başında çıkan bir kitlenin her geçen gün büyümesi ve kendisini rahatsız etmesi üzerine hastaneye başvurdu.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fatih Deniz tarafından muayene edilen ve lokal anestezi yapılarak ameliyatı gerçekleştirilen kadının başından 800 gramlık kist alındı. Ameliyatın ardından bir gün hastanede bakımı yapılan kadının, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Deniz, meslek hayatında ilk kez böylesi bir durumla karşılaştığını ve bu büyüklükte bir kitle gördüğünü söyledi ve ''15 yıl önce 1-2 santimetre büyüklüğünde ortaya çıkan kist, giderek büyüyerek, hastamızın günlük hayatını idame ettirmesinde zorluklara neden olmuş. Daha sonra hastanın kafasında genel fiziki görünüm bozulmuş" dedi.

Deniz, önemsenmeyen ve küçümsenen bu kistlerin başta kanser olmak üzere bir çok ölümcül hastalığa yol açabileceği gibi, fiziki görünüm bozuklukları ya da başka bir hastalığın da belirtisi olabileceğini, bu tür şikayetleri olanların en kısa sürede doktora gitmesi gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...