Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), Denizli’nin ilk entegre ev tekstili fabrikası olma özelliğini taşıyan ve girdiği ekonomik kriz nedeniyle üretimini durduran Denizli Basma Sanayi A.Ş’nin (DEBA) sahibi Esat Sivri onuruna "Vefa Gecesi" düzenledi.

Sivri’ye plaket, şilt ve fahri üyelik beraati takdim edildi ve derneğin altın rozeti takıldı.

1974 yılında üretime başlayan, ekonomik kriz nedeniyle 2 bin çalışanı işsiz kalan Sivri ile yakınları gözyaşlarını tutamadı.

Gecede konuşan Denizli Valisi Yavuz Erkmen, “Esat Sivri bizim için her zaman hürmet edilen, sevgi duyulan bir kişi olarak kalacaktır” dedi.

TETSİAD Genel Başkanı Recep Tanrıverdi de, 65 yıl tekstile gönül vermiş Sivri'nin tecrübelerinden her zaman yararlanacaklarını ifade etti.

Ekonomik krizden ders çıkarmak gerektiğinin altını çizen Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci de şöyle konuştu:

“Denizli'de DEBA, Denteks, Ergün Kablo, EGS Holding, Esman, Atak Tekstil, Birlik Enerji ve nice firmalar battı ve kapılarına kilit vurdu. Bütün bu gelişmeleri bilimsel yöntemlerle iyi analiz etmeliyiz. Krizden ders çıkarmalıyız”

İşadamı Esat Sivri'nin kardeşi Saim Sivri ise en çok işsiz kalan 2 bin kişiye üzüldüklerini dile getirerek, “Borçlarımızın arkasındayız, ödeyeceğiz. DEBA'yı yeniden ayağa kaldıracağız” dedi.

Esat Sivri, girdiği ekonomik krizden dolayı, 1972 yılında, yüzde 70’i Sivri ailesine, yüzde 30’u Denizli esnafına ait şekilde kurduğu kentin ilk entegre ev tekstili fabrikası DEBA’nın üretimini 2009 yılında durdurarak iflas ettiğini açıklamıştı.