NTV

Bayramda trene rağbet arttı

Yaşam

Kurban Bayramı öncesi trenlerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaşınca TCDD, artan yolcu talebini karşılamak için bir dizi tedbir aldı. 4, 5, 9, 12 ve 13 Kasım tarihlerinde mevcut tarifelere ek olarak 2 ek YHT sefere konuldu. Ayrıca 11 hatta çalışan trenlere de ek vagon takıldı. 

Yüksek Hızlı Trenlerin (YHT) hizmete girmesi ve konvansiyonel hatların yenilenmesinin ardından hız ve konforu artan trenler, vatandaşın öncelikli tercihi oldu.

Kurban Bayramı öncesi trenlerdeki doluluk oranı yüzde 100'e ulaşınca TCDD, artan yolcu talebini karşılamak için bir dizi tedbir aldı. 

TCDD, Kurban Bayramı'nda Ankara-Konya hattındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerini artırdı. Bayram dolayısıyla 4, 5, 9, 12 ve 13 Kasım tarihlerinde mevcut tarifelere ek olarak 2 ek YHT sefere konuldu. Bir YHT, Ankara ve Konya'dan karşılıklı olarak saat 21.30'da hareket edecek. Diğer ilave YHT ise Ankara'dan saat 13.00 ve Konya'dan saat 16.40'ta sefer yapacak. 

Yolcuları mağdur etmemek için 11 hatta çalışan trenlere ek vagon takıldı. İzmir Mavi, Karesi, Doğu, Fatih, Çukurova, İçanadolu Mavi, Meram, Eskişehir, Başkent, Sakarya ve Cumhuriyet ekspreslerine vagonlar ilave edildi. 

Yol çalışmaları nedeniyle hizmet veremeyen Balıkesir-Kütahya-Balıkesir ve Manisa-Alaşehir-Manisa Bölgesel Ekspres trenleri ise bayram tatili süresince yolcu taşıyacak. 
 
''TREN YENİDEN SOSYAL HAYATIN İÇİNDE''
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, vatandaşları mağdur etmemek için tüm imkanları seferber ettiklerini belirterek, trenin yeniden sosyal hayatın içine girdiğini söyledi.

2023'e kadar 10 bin kilometre YHT, 4 bin kilometre de konvansiyonel yeni hattı hizmete sokacaklarını açıklayan Karaman, amaçlarının Türkiye'yi Avrupa'da hızlı tren işleten ülkeler arasında ilk sıraya çıkarmak olduğunu vurguladı.