Bebek Odasında Dikkat Edilecekler

Duvarların rengi ve şekli önemli. Tüm duvarları düz renk yapmayabilirsiniz. Odalarda çizgi film kahramanları ile doğadan parçalar gösteren sahneler, güzel bir seçim olur.

Haberler 18.02.2009 - 11:27

Bebek Odasında Dikkat Edilecekler

Duvarları süsleyin

Duvarların rengi ve şekli önemli. Tüm duvarları düz renk yapmayabilirsiniz. Odalarda çizgi film kahramanları ile doğadan parçalar gösteren sahneler, güzel bir seçim olur. Duvarda çocuğunuzun karalama yapacağı küçük bir alan yaratabilirsiniz. Duvara bir tahta yapıştırın. Bu tahta onun karalama yeri olsun! Küçük bir ayna edinin ve onun boyunda bir alanda kendisi ile tanışmasını sağlayın. Ancak bunu sürekli yapmayın ve alışkanlık haline getirmesini engelleyin. Kısa süreli buluşmular sağlamak yeterli olacaktır. Bu onun tüm olan bitenler arasında kendi yerini belirlemesi konusunda ufak bir destek olacaktır.

Pencerelere önem verin

Önemli bir diğer konu da havalandırma. Bu nedenle pencerelere dikkat etmek gerekiyor. Pencerelerimizin odaya yeteri kadar havalandırma sağlayacak düzenekte kurulması gerekiyor. Kanatları farklı açılarda açılabilen pencereler olmasında yarar var. Bu yüzden vasisdas tipi pencereler bebek odaları için daha doğru bir seçim olacaktır. Herhangi bir düşme riskine karşı boyunun yeteceği bölümde açık olmayan pencereleri tercih etmekte fayda vardır.

İki kat perde kullanın

Her odada olduğu gibi bu odada da aydınlık bir alan sağlamalısınız. Bu sebeple perdelerinizin ışığı süzmesi için iki aşamalı bir yöntem uygulayabilirsiniz. Yani 2 kat perde ideal olanıdır. Böylece aşırı güneşin, bebeğin gözlerini rahatsız etmesini engellemiş oluruz.

Yatağının yerini doğru saptayın

Bebek yatağının yalnızca bir tarafının kapalı, diğer 3 tarafının açık yani yaklaşılabilir olması gerekiyor. Aksine, ülkemizde uygulanan genel yöntem bebek yatağının köşeye yerleştirilmesidir. Bebeğe her türlü durumda hızla müdahale etmek için yatak kenarlarını boş bırakmalısınız. Bebeğin başının duvara yaslanmasını da önermiyorum. Çünkü burada önemli olan yine hızlı müdahale edebilmenin yanı sıra, onun algılarını kısıtlamamak olmalı. Ayrıca yaşam enerjisinin daha rahat dolaşmasını sağlayabilirsiniz. O yüzden bebek yatağının baş kısmını ne duvara ne de pencere önüne yaslamamalısınız.
http://www.benimfengshuim.com

Sayfa Yükleniyor...