Bebekler -10 derecede uyuyor

İskandinav ülkelerindeki aileler, hava sıcaklığı sıfırın altındayken bile bebeklerini açık havada uyutmaktan çekinmiyor. Balkon, bahçe ve hatta kafe önünde puset içinde uyuyan bebeklere rastlanabiliyor.

Haberler 22.02.2013 - 10:57

Bebekler -10 derecede uyuyor

Kışı sert geçiren İskandinav ülkelerinde bebekler doğar doğmaz soğukla tanışıyor. Hava sıcaklığının -10 hatta -15 derece olduğu günlerde bile aileler, bebeklerini dışarıda uyutmaktan geri durmuyor. Üstelik bu yeni bir trend değil, gelenek...

Aileler bu geleneği, açık havada uyuyan çocukların daha az hastalandığını düşünerek yıllardır sürdürüyor. Zira ailelere göre, hava ister sıcak, ister soğuk olsun; bebeklerin açık havada uyumaları kalabalık bir odada uyumalarından çok daha iyi. Aileler, bebeklerin bu yolla hem daha uzun süre, daha kaliteli bir uyku uyuduğunu; hem de grip veya nezle gibi hastalıklara yakalanmadığını düşünüyor.

Dolayısıyla İsveç, Finlandiya va Danimarka gibi ülkelerde; balkon, bahçe hatta kafe önlerinde bile puset içinde uyuyan bebeklere rastlanabiliyor. Bazı kreşlerde ise bebekler üç yaşına gelinceye kadar dışarıda uyutuluyor.

Soğuk havada uyutulsalar dahi bebeklerin sıcak tutulduklarının da altını çizmek gerekiyor. Yün kazak giydirilen ve pusetleri battaniyelerle örtülen bebekler aslında üşümüyor.

Peki uzmanlar ne diyor? BBC’den Helena Lee’nin haberine göre, konuya ilişkin görüşler çeşitli. Çocuk Doktoru Margareta Blennow ‘Bazı araştırmalar, dışarıda daha çok zaman geçiren çocukların daha sağlıklı olduğunu gösterirken, bazı araştırmalar açık havada çok durmanın çocuk sağlığında herhangi bir etkisi olmadığını gösteriyor.’ dedi.

İskandinav aileler ise biraz temiz havanın kimseyi incitmeyeceği görüşünde.

Sayfa Yükleniyor...