Bedensel engelliler için özel dolap

Ödev araştırması için kütüphaneye giden iki öğrencinin yaşadığı tecrübe, ilham oldu...

Haberler - Anadolu Ajansı 13.04.2010 - 10:51

Bedensel engelliler için özel dolap

Bursa'da 2 kız öğrenci, bedensel engellilerin hareketli sistem sayesinde üst raflara ulaşmasını kolaylaştıran ''dönme dolap'' projesiyle Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen beceri yarışmasında Türkiye ikincisi oldu.        

Yıldırım İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi Sanat ve Tasarım Alanı İç Mekan Dekorasyon Dalı 3. sınıf öğrencileri Selin İnci ve Şüheda Yusufoğlu, ''Dönme Dolap'' adını verdikleri projeyle Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Okul/Kurumları Arası Proje Tabanlı Beceri Yarışması'nda yaratıcı sanatlar kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.        

Türk Patent Enstitüsüne başvuran öğrencilerden Selin İnci, ödev araştırması için Şüheda Yusufoğlu ile kütüphaneye gittiklerini, kitapların yer aldığı üst katlara ulaşmakta çok zorlandıklarını söyledi.     
 
Bunun üzerine engelli vatandaşların, yüksekteki eşyalara ulaşmak için başkalarına bağımlı kalmadan nasıl hareket edebilecekleri konusunda düşünmeye başladıklarını belirten İnci, şöyle konuştu:     

''Asansör sistemiyle bu sorunu çözmeye çalıştık. İlave alana yani bir boşluğa ihtiyaç duymamız nedeniyle çalışmamızdan vazgeçtik. Daha sonra yürüyen merdiven sistemi aklımıza geldi ama o da olmadı. Zira merdiven alttan dönerken ters dönüyordu. En sonunda lunaparklardaki dönme dolap sistemi aklımıza geldi. Zamanla bu fikir hakkında düşüncelerimiz netleşmeye başladı. Danışman öğretmenimizle bu konuyu paylaştık. O da engellilerin başkalarına olan bağımlılığını azaltacağı ve bu fikrin derinlemesine araştırılması gerektiği konusunda bizleri yönlendirdi ve yüreklendirdi.''

        
HAREKETLİ RAF
İnci, dönme dolap projesiyle dolapların üst kısımlarını hareketli raf olarak değerlendirmeyi amaçladıklarını kaydederek, ''Böylece insan ergonomisiyle sınırlı kalınan dolap yüksekliklerini aşacağımızı ortaya koyduk'' dedi.        

Projeye üretim sertifikası aldıktan sonra sistemin engelli mobilyaları, elbise, kütüphane, mutfak, banyo ve ayakkabı dolapları ile vitrin raflarında kullanılabileceğine dikkati çeken İnci, şöyle konuştu:       
 
''Projemizle ilgili olarak valilik bünyesindeki İl Özürlüler Kurulu yetkilileriyle görüştük. Yetkililer fikrimizi çok beğendi, projemizi engelli vatandaşlara yönelik mekanlarda kullanmak istediklerini ifade etti. Daha sonra bir mobilya aksesuarları firmasıyla irtibata geçtik, projemizi anlattık ve çok olumlu karşılandık. Son olarak da bir firmanın makine montaj müdürüyle temas kurduk. Tüm bu araştırmaların sonucunda dönme dolap projesinin teknik olarak üretilebileceğine karar verdik.''        

İnci, ürünün dış görünüşünü tasarladıktan sonra iç mekanizmada zincir sistemi kurduklarını belirterek, akü veya elektrikle çalışan sistemi tek düğmeyle aktif hale getirdiklerini söyledi.
        
SERİ ÜRETİMDE 50 LİRALIK MALİYET
Öğrencilerden Şüheda Yusufoğlu da projeyi 150 liraya mal ettiklerini ifade ederek, dolap mekanizması seri üretime geçirildiği zaman maliyetin 50 liraya indirilebileceğini hesapladıklarını kaydetti.       

Yarışmaya yönelik olarak kısıtlı okul imkanlarıyla sadece prototip üretim yaptıklarını bildiren Yusufoğlu, sisteme geliştirilerek uzaktan kumanda eklenebileceğini ifade etti.        

Okul Müdürü Süheyla Dilber de sivil toplum kuruluşları ve engelliler derneğinden büyük ilgi gören proje için ikincilik ödülü olarak 10 bin lira aldıklarını, bununla okulda proje hazırlama odası kuracaklarını söyledi.        

Bu tür projelerin öğrencilerin yaratıcı gücünü, el becerisini, özgüvenini ve girişimcilik ruhunu geliştirdiğini kaydeden Dilber, ''Bu tür çalışmalar daha çok erkek öğrencilerden bekleniyor. Ancak öğrencilerimiz bu önyargıyı yıkarak güzel bir çalışmaya imza attı. Dönme dolap projesinin tasarım dünyasına yeni bir boyut getireceğini düşünüyoruz'' dedi.       

Danışman öğretmen Sezgin Öztürk ise Türkiye'de yaşayan 922 bin engelliden 536 bininin bedensel engelli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:        

''Bedensel engelli kişiler temel fonksiyonlarını yerine getirmek için başkalarına bağımlı yaşamaktadır. Bu projeyle özellikle bedensel engellilerin başkalarına bağımlılığını azaltmayı hedeflemekteyiz. Öğrencilerin güncel trendlere paralel iç mekan tasarımları alanında güzel bir proje ortaya koydu. Proje özellikle engelli vatandaşlara yönelik mobilyalara yaratıcılık anlamında büyük fonksiyonellik kazandırması açısından büyük beğeni topladı. Ayrıca sistem yaşlılar ve tansiyon gibi hastalık sahipleri için büyük  rahatlık sağlıyor. Anaokulu öğrencilere yönelik de geliştirilebilir.''     

Sayfa Yükleniyor...