İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Ülkeler Deprem Kestirme Ağı (GNFE) Türkiye Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ercan, İzmir- Antalya kıyı şeridiyle Ege adalarında, yaklaşık 1 aydır, Marmara ve Ege denizlerinde oluşabilecek tsunami (dev dalgalar) tehlikesini araştırdığını söyledi.

İlişkili Haberler


DHA'nın haberine göre; bu araştırmalar sonucunda başta İstanbul olmak üzere Marmara Bölgesi'nde yıkımlara yol açacak 7.2'nin üzerindeki depremin 2029'da olabileceğini açıkladığını hatırlatan Ercan, şunları söyledi:

İSTANBUL DEPREMİ 2033-2040 YILLARI ARASINDA OLACAK
"Ancak daha sonra ilerlemiş teknoloji ve 3 farklı yöntemle yaptığım araştırmalar, söz konusu depremin ötelendiğini gösteriyor. Marmara Bölgesi'nde büyük yıkımlara yol açacak 7.2'den daha büyük İstanbul depreminin 2033- 2040 yılları arasında olacağını tahmin ediyorum.

İstanbul'da daha yakın zamanda deprem olacağına dair bilimsel bir veri yok. Olağanüstü durumlar dışında Ege ve Marmara'da oluşabilecek tsunamide dalga boyu 1.5- 2 metreyi, Akdeniz ile Ege'nin birleştiği bölgede 3- 4 metreden fazla olacağını sanmıyorum."

DEPREMİ 3 İLE 7 GÜN ÖNCEDEN HABER VERECEK
Ercan, depremi 3 ile 7 gün önceden haber vereceğini ileri sürdüğü "Atropatena" adlı cihazın gelecek aydan itibaren, GNFE önderliğinde, İstanbul'da üretimine başlanacağını belirtti.