Gaziantep'te, karaciğer yetmezliği rahatsızlıkları olan ve organ bekleyen 7 yaşındaki Esengül ve 9 yaşındaki Osman Korkmaz kardeşler için bir organ bulundu.

Doktorlar ve aile ikilem yaşarken, "Ben dayanırım. Organı kardeşime verin" diyen Osman Korkmaz'ın fedakarlığı, karar vermeyi kolaylaştırdı.

22 Ocak 2011'de Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde zatürree hastalığı yüzünden beyin ölümü gerçekleşen 1 yaşındaki Uğur Berat Zorlu'nun organları ailesi tarafından bağışlandı.

DHA'nın haberine göre, bağışlanan organlardan karaciğer, ambulans uçakla getirildiği Gaziantep'te doğuştan karaciğer yetmezliği olan 7 yaşındaki Esengül ya da ağabeyi 10 yaşındaki Osman'a nakledilmesi için doktorlar seferber oldu.

Yıllardır doku uyumu sağlanan ve organ bekleyen iki kardeş arasında seçim yapmaya hazırlanılrrken, ağabey Osman'ın "Ben dayanırım, organı kardeşime takın" demesi herkesi duygulandırdı.

EN FEDAKAR AĞABEY
Organ hakkını kardeşine vererek büyük bir fedakarlık örneği gösteren Osman'ı anne 32 yaşındaki Yıldız Korkmaz ile işsiz baba 32 yaşındaki Mehmet Korkmaz teselli ederken, yapılan başarılı bir operasyonla karaciğer Esengül'e nakledildi.

Kısa sürede sağlığına kavuşan Esengül Korkmaz da bu fedakarlığından dolayı ağabeyi Osman'ı öpüp teşekkür etti. Kardeşinin iyileşmesine sevindiğini belirten Osman, "Bana da organ bulunmasını istiyorum. Kardeşim iyileşti, bende iyileşmek arkadaşlarımla koşup oyun oynamak istiyorum" dedi.

2 ÇOCUKLARI KARACİĞER YETMEZLİĞİNDEN ÖLDÜ
Akraba evliliği sonucu karaciğer yetmezliği olan 1 yaşındaki kızları Fatma'yı 2000 yılında ve 1.5 yaşındaki oğulları Yasin'i ise 2002 yılında kaybeden Yıldız- Mehmet Korkmaz çifti, şimdi Osman için bağışlanacak organı bekliyor.

BU AĞITA KULAK VERİN
Nakili gerçekleştiren Doç. Dr. Ünal Aydın, organ bağışına ihtiyaçları olduğunu belirterek şunları söyledi:

"...Can kıymetli. Esengül'ü ameliyata götürürken, Osman, 'Beni de iyileştirin' diye ağlamaya başladı. Bu ağıta bütün halkımızın kulak vermesi gerekiyor. O yaştaki çocuktan o duyarlılığı gördüğümde benim de gözlerim yaşardı...

Lütfen organ bağışı daha fazla yapılsın ve Osman gibi bekleyen çocuklarımız organa ve sağlıklarına kavuşsun..."