Ben Stiller Suriyeli mülteci dramını anlattı: Böbreklerini satmaya çalışıyorlar

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşan BM İyi Niyet Elçisi ünlü oyuncu Ben Stiller, Suriyeli mültecilerine dramına dikkat çekerek, bir ailenin yaşadıklarını anlattı: Facebook üzerinden böbreklerini satmaya çalışıp en sonunda yeni doğan bebeklerini satmayı göze aldılar.

ntv.com.tr 02.05.2019 - 17:26

Ben Stiller Suriyeli mülteci dramını anlattı: Böbreklerini satmaya çalışıyorlar

Ünlü oyuncu Ben Stiller, Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde Suriye hakkında konuşma yaptı.

Something About Mary, Meet the Parents gibi filmleriyle tanınan ve son yıllarda yönetmenlik de yapmaya başlayan Stiller, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi olarak çalışmaya başladı.

Stiller, görevi gereği, mültecilere ev sahipliği yapan Ürdün, Lübnan, Almanya’nın aralarında bulunduğu ülkeleri ziyaret etti.

"BEN DE AYNI KOŞULLARA SAHİP OLABİLİRDİM"

Dış İlişkiler Komitesi’nde yaptığı konuşmada mültecilerden pek çok travmatik hikaye dinlediğini söyleyen ünlü aktör, sekiz yıl önce Suriye’den Lübnan’a giden mülteci bir ailenin hikayesini paylaştı.

Stiller’ın aktardığına göre, aile, Facebook üzerinden böbreklerini satmaya çalıştı ve en sonunda yeni doğan bebeklerini satmayı göze aldı. Stiller, alenin umutsuz koşullarına ışık tuttu.

MÜLTECİLERE DESTEK İSTEDİ

Stiller, “Ben de farlı bir ülkede doğup aynı koşullara sahip olabilirdim. Küçük, soğuk derme çatma bir barınakta oturabilirdim. Bu insanlar her şeylerini kaybetmiş” dedi.

Mülteci nüfusunun büyüklüğünün, mültecilere ev sahipliği yapan ülkelerin kırılgan ekonomik ve politik ekosistemlerini nasıl daha da parçaladığını anlatan Stiller, komiteden, mültecilerin iş, sağlık hizmetleri, geçim fırsatlarına erişebilmelerini; çocuklara eğitim ve “uzun vadeli yapısal destek” sağlanmasını istedi. Stiller, böylece mültecilerin yaşadıkları toplumlara katkıda bulunabileceklerine işaret etti.

Sayfa Yükleniyor...