Rusya'nın başkenti Moskova'da bugün yapılan FILA Genel Kurulu'nda Ahmet Ayık ile birlikte yönetim kuruluna seçilen Rodika Yakşi, evliliğinin henüz ilk ayında eşi Önder Yakşi'nin hayatında güreşin her zaman ön planda olduğunu fark ettiği için güreşle ilgilenmeye başladığını söyledi.

1989 yılında Türkiye'ye geldiğini ve İstanbul'daki Romanya Başkonsolosluğu'nda çalışmaya başladığını anlatan Rodika Yakşi, bu görevi sırasında tanıştığı Önder Yakşi ile evlendikten sonra kendisini güreş camiasının içinde bulduğunu ifade etti. 

Henüz bir aylık evli oldukları halde eşi Önder Yakşi'nin, zamanının büyük bölümünü başkanlığını yaptığı İstanbul Gemi Sanayii Kulübü'ne ve güreşçilere ayırdığını anlatan Rodika Yakşi, şöyle devam etti: 

'BENİM İÇİN GÜREŞ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ. İŞİNE GELİRSE'
''Bunun üzerine kendisine tepki gösterdim. Güreşe benden fazla ilgi gösterdiğini söyledim. Fakat hiç beklemediğim kısa ve net bir yanıt aldım. 'Benim için güreş her şeyden önemli. İşine gelirse' diyerek kestirip attı. Sonrasında düşündüm ve kocama daha yakın olabilmek için güreşle ilgilenmem gerektiğini anladım. Çünkü onu kaybetmek istemiyordum. O yıllarda güreşte de ciddi başarılar elde etmeye başlamıştık. Şeref Eroğlu, Nazmi Avluca, Hamza Yerlikaya ve diğerleri hem başarılı hem sempatik çocuklardı. Onların da sayesinde güreşi çok sevdim. 1994'ten beri FILA'nın içinde olduğumu söyleyebilirim. Türkiye Güreş Federasyonu'nda da farklı dönemlerde görevler aldım. İçimde her zaman FILA (Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği) yönetiminde yer almak vardı. Bu da gerçekleşti. Demek ki gerçekten çok ister ve çalışırsanız, bunun geri dönüşü mutlaka oluyor.''
 
7 DİL BİLİYOR
1989'da Türkiye'ye gelen ve İstanbul'daki Romanya Başkonsolosluğu'nda çalışan, daha sonra bir turizm şirketinin genel müdürlüğünü yapan Rodika Yakşi, son bir yıldır da Türkiye Güreş Federasyonu'nun genel sekreterliğini yapıyor. 

Akdeniz Ülkeleri Güreş Birliği'nin de genel sekreteri olan Rodika Yakşi, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Türkçe ve Rumence'yi çok iyi düzeyde, Arapça'yı da orta seviyede biliyor.