Eyalet yasalarında yapılan değişiklikle kentte çocukların gürültü yapabilmesi 'sosyal açıdan hoşgörüyle' karşılanabilecek. Berlin, Almanya'nın 16 eyaleti arasında bu yönde bir yasa çıkaran ilk eyalet oldu.

Ancak çocuklar da dahil olmak üzere tüm Berlinliler, Pazar hariç her gün gece 10 ve sabah altı arasında, Pazar günleri de tüm gün boyunca gürültü yasaklarına uymak zorunda. Almanya'da şimdiye dek sadece, kilise çanları, polis, itfaiye ve ambulans sirenleri, kar küreyiciler ve traktörler katı gürültü kurallarının dışında tutuluyordu.

Sadece Berlin'de, çocuk yuvaları ve çocuk bahçelerindeki gürültü seviyeleriyle ilgili olarak her yıl yüzlerce şikayette bulunuluyor. Hatta bazı yuvalar, sessiz bir yaşam isteyen Berlinlilerin mahkemelere başvurması nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

ALMANYA'DA İLK
Ancak şimdi Berlin Eyalet Senatosu çocukların gürültü yapma hakkını tanıyan ve Almanya'da bir ilk olan yasayı geçirdi.

Berlin Gürültü Kirliliğiyle Mücadele Kurumu yetkilisi Axel Srohbusch, 'İlk kez bir yasada yazılı olarak çocukların büyürken bağırma, gürültü yapma hakkını dikkate almamız gerektiği belirtiliyor. Komşular da bu hakkı dikate almalı.' dedi.

'ÇOCUKLARIN GÜRÜLTÜ YAPMA HAKII OLMALI'
Almanya Çocuk Esirgeme Kurumu da AFP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve 'Bir şehirde yaşıyoruz ve çocukların oynama, gürültü yapma hakkı olmalı' denildi.