İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, bugün başbakanlıkta Abruzzo Bölge Başkanı Gianni Chiodi'yi kabulü sırasında basına yaptığı açıklamada, isim vermeksizin Letizia konusundaki söylentilere değinerek şöyle konuştu:
"Küçüklere ilişkin sorusu olan var mı? Bana sorma hakları olabileceğini düşündüğüm tek bir soru söz konusu: Sayın başbakan, sizin biriyle ateşli bir ilişkiniz, daha doğrusu küçük yaşta biriyle ilişkiniz oldu mu? Bu tür bir soruya benim yanıtım: Kesinlikle hayır."

Kimi gazeteler ve muhalefet sözcüklerinin ima ettikleri türden bir ilişki söz konusu olsa tereddüt etmeksizin istifa edeceğini belirten Berlusconi, "Çocuklarımın üzerine yemin ederim ki öyle bir şey olsaydı derhal istifa ederdim. Eğer bu türden bir durum söz konusu olsaydı hemen istifa etmem gerekirdi. Ama gazetelerde neler yazılıp çizildiğine bakın" dedi.

Berlusconi'yle boşanma aşamasındaki Veronica Lario, konuya ilişkin kararını duyurma amacıyla İtalyan haber ajansı ANSA'ya gönderdiği e-postada, başbakan konumundaki eşini, "küçük yaştaki kızlarım müdavimi" olarak nitelemişti.

Berlusconi ise konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda, bu iddianın sol çizgideki gazeteler tarafından uydurulduğunu öne sürerek, "Maalesef bu tuzağa eşim Veronica da düşmüş görünüyor" diye konuşmuştu.