Berrak, Şahan'a dava açıyor

Şahan Gökbakar'ın Berrak Tüzünataç'ı balkonunda öpmesi tartışma yarattı. Ünlüler, hukukçular ve gazeteciler bu durum için ne diyor?

16.07.2010 - 09:41

Berrak, Şahan'a dava açıyor

Ünlü şovmen Şahan Gökbakar ile oyuncu Berrak Tüzünataç’ın evlerinin balkonunda yaptığı aşk sefası magazin gündemine bomba gibi düştü. Fox TV’de yayınlanan “Bizden Kaçmaz”ın yayınladığı görüntüler, "Balkon kamusal alan mı; değil mi?" tartışmasını da beraberinde getirdi.

ULUÇ: FOTOĞRAFI ÇEKENE ÖDÜL VERİLMELİ
Vatan gazetesinin haberine göre; Gazeteci Hıncal Uluç durumu şu sözlerle yorumladı:

"Yılın gazetecilik olayıdır, çeken arkadaşa ödül verilir. Sen çıkıp gelen geçen herkesin görebileceği bir yerde öpüşüyorsan ya da çıplaksan burada özel hayata tecavüz olayı yoktur. Bu kelimenin tam anlamıyla başarılı bir gazetecilik olayıdır. Ben Erkekçe’yi yönetirken böyle bir fotoğraf elime gelseydi kapak yapardım. Fotoğrafı çekene de maaşı kadar ödül verirdim."

ÖZDEMİR: ÖZEL ALAN, KİMSE BALKONUNDA RAHATSIZ EDİLEMEZ
Gazeteci Cüneyt Özdemir, "Özel alandır. Bir insanın evi, teknesi, balkonu hukukun belirlediği sınırlar içersinde özel alan olarak tarif edilmiştir" dedi ve ekledi:.

"Bu tartışma bile gazetecilik açısından etik değil, bir hukuk tartışması çerçevesinde olmalıdır. Bırakınız insanlar özel hayatlarında ne kadar özgür olabiliyorlarsa olsunlar."

VOLKAN: BALKONDA SEVİŞMEK SUÇ
Balkonun kamusal alan olmadığını söyleyen Avukat Fatih Volkan, "Balkonda başkalarının görebileceği şekilde sevişirseniz bu cinsel içerikli teşhir olur. Ceza kanunun 225. maddesine göre alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Bu maddenin gerekçesi toplumun sahip bulunduğu ortak edep ve haya duygularının incitilmesidir. Ve burada suçun mağduru toplumdur. Yoksa bu sevişmenin başkaları tarafından görülmeyecek bir şekilde yapılması tamamen hukuka uygun olur. Fotoğraflardan görüldüğü kadarıyla balkonda yapılan bu hareketler başkaları tarafından rahatça görülebilinir durumda. Mesela silah teşhir etme suçu vardır. Ruhsatın vardır silah taşırsın ama bunu alenen gösterirsen silah teşhir etme suçuna girer" dedi. 

TAŞTEKİN: BALKON KAMUSAL ALAN DEĞİL
Avukat Ersan Taştekin, durumu şu şekilde yorumladı:

"Balkon konuttun mütemmim cüzüdür. Dolayısıyla kamusal alana girmez. Kişilerin mahremiyetlerini yaşadıkları konut çizgileri içersinde kabul edilir."

GÜVEN: MAHREM DEĞİL, GÖRÜNTÜ ALINABİLİR
Ünlü Yapımcı Birol Güven ise balkonun kamuya açık bir alan olduğunu, mahrem olmadığı için görüntü alınmasında da bir sakınca olmadığını dile getirdi.

BATU: EVİNDE HERKES İSTEDİĞİNİ YAPAR
Oyuncu Pelin Batu, kendisinin böyle bir durum ile karşılaştığı taktirde mutsuz olacağını belirtti ve şöyle devam etti:

"Evinde herkes istediğini yapabilmeli. Ayrıca bu sıcaklarda balkonda olmaları çok normal."

ERBİL: YARI KAMUSAL ALAN, YARI KENDİ EVİ
Şovmen Mehmet Ali Erbil ise "Yarı kamusal alan yarı kendi evinin bir parçasıdır balkon. Yani toplumla kaynaştığın sosyalleştiğin bir yerdir orası. Orada ne kadar özgür ne kadar rahat sosyal olursan o kadar demokratik açılımdan payını almışsın demektir" şeklinde konuştu. 

ŞAHAN’A DAVA AÇACAK
Berrak Tüzünataç’ın yayınlanan bu görüntülerinin ardından avukatıyla görüşüp dava açmaya hazırlandığı öğrenildi. Yakınlarına ‘Şahan’la aramızda bir şey olmadı, ona karşılık vermedim” diyen Tüzünataç’ın zor günler geçirdiği öne sürüldü. Öte yandan Twitter’da da ikilinin balkondaki aşk sefası tartışıldı. Gazeteci Ahmet Hakan görüntüler için “Şu meşhur teras aşkı var ya... Nedense bana hafiften ‘şapkalı adamın tacizi’ gibi geldi” yorumunda bulundu.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL NEDİR?
Madde ile Anayasanın 20. maddesinin “Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz.” Yaptırımı getirilmiştir. Maddenin birinci fıkrası metninde, özel hayatın gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır. Böylece, gizli yaşam alanına girerek veya başka suretle başkaları tarafından görülmesi mümkün olmayan bir özel yaşam olayının saptanması ve kaydedilmesi cezalandırılmaktadır. Gizlililik görüntü ve ses kaydı ile ihlal edilmiş ise cez a daha fazla olacaktır. Kişinin rızası var ise hukuka uygunluk nedeni vardır.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...