'Bilgi özgürlüğünün koruyucusu'

ABD hükümetinin aleyhine açtığı davada yargılanırken intihar eden internet aktivisti Aaron Swartz, adına verilecek ödül ile teknoloji dünyası tarafından ölümsüzleştirilecek.

Haberler 14.03.2013 - 11:11

'Bilgi özgürlüğünün koruyucusu'

İnternetin açık bir platform olarak kalması ve herkesin bilgiye erişim hakkının korunması için mücadele ederken, ABD Başsavcılık Dairesi tarafından aleyhine yürütülen dava sürecinde intihar eden Aaron Swartz, Amerikan Kütüphane Derneği tarafından  James Madison 2013 Ödülü’yle onurlandırılacak.

CNET’in haberine göre, ABD Kongresi’nde vekil olan Zoe Lofgren yaptığı açıklamada, ödülün, ‘hükümet bilgilerine kamunun erişim hakkını savunan ve kamunun ulusal bilgilere erişme hakkını koruyan kişilere’ verildiğini belirtti.

ABD Kongresi’nde Silikon Vadisi şirketlerini temsil eden Demokrat Parti adayı Lofgren, Washington D.C, Knight Konferans Merkezi’nde düzenlenecek törende ödülü Swartz’ın ailesine takdim edecek. Lofgren, geçtiğimiz yıl kamunun hükümet bilgilerine erişimini güçlendirmek için yaptığı çalışmalardan dolayı Swartz’ın aldığı ödüle layık gçrülmüştü. Demokrat Parti vekili ayrıca, Swartz’ın ölümüne neden olan ağır yasaların hafifletilmesi için yasa tasarısı sunmuştu.

‘Aaron’s Law’ (Aaron’ın Kanunu) adıyla hazırlanan taslak, 1984 yılına ait CFAA yasasının geliştirilmesini öngörüyor. Swartz, CFAA yasası kapsamında yargılanırken hayatına son vermişti.

50 YIL HAPSİ İSTENDİ
Henüz 26 yaşında hayatına son veren Aaron Swartz, MIT’in akademik doküman arşivi Jstor’a girmek ve 4 milyon belgeyi çalmakla suçlanıyordu.

Bilimsel makaleleri yasa dışı olarak ele geçirdiği suçlamasıyla yargılanan Swartz, 4 milyon dolar para cezası ve en az 50 yıl hapis istemiyle mahkemeye çıkarılacaktı. ABD kamuoyunda çok büyük tepki uyandıran davanın baskısı, genç aktivistin Ocak ayında hayatını sonlandırmasına neden oldu.

Swartz’ın ailesi, davanın ardından hükümeti ve MIT’i suçlamış, davanın ‘tehdit içerikli ve yargının sınırlarını aştığını’ belirtmişti. Küresel siber korsanlık örgütü Anonymous, Aaron’un ölümünün ardından ABD Ceza Komisyonu’nun sitesini hack’lemişti.

Bir yılı aşkın bir süredir ABD'ye karşı yasal mücadele veren, Ocak 2012'de kapatılan dünyanın en büyük dosya indirme sitesi Megaupload'un kurucusu olan Kim Dotcom, Swartz'ın ölümünden sonra attığı tweet'te, Swartz'ın ABD hükümeti tarafından ölüme sürüklendirğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...