Bin dolarlık 'kravat' cezası

Bir turizm firmasında otobüs şoförü olarak çalışan kişi, yapılan denetimde kravat takmadığı için kendisine bin dolar ceza kesildiğini öne sürdü. Şoför, cezayı kesen taşeron şirket hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.

04.10.2011 - 15:35

Bin dolarlık 'kravat' cezası

Yaz döneminde çalışmak için İzmir'den Antalya'ya gelen Muammer Ervan, 9 Mayıs'ta turistik bir firmaya taşımacılık hizmeti veren taşeron firmaya aracını kiralayan kişinin otobüsünde, 800 TL maaşla şoför olarak işe başladığını söyledi.       

Ervan, 20 Eylül'de turistleri otellerine götürdüğü sırada, turizm firması görevlilerinin aracını durdurduğunu ve yapılan denetimde, kravatsız araç kullandığı tespit edilerek hakkında rapor tutulduğunu ifade etti.        

Turizm firması tarafından raporun taşeron şirkete iletildiğini belirten Ervan, rapor doğrultusunda şirketin otobüs sahibine bin dolar ceza kestiğini, otobüs sahibinin ise maaşını ve birikmiş alacaklarını ödemeyerek cezayı tahsil ettiğini öne sürdü.        

Ervan, cezaya ilişkin taşeron firmadan kendisine herhangi bir belge verilmediğini de öne sürerek, şöyle konuştu:        

''Normalde kravat takıyordum, ama o gün takmadım. Kötü niyetli olsam, denetim noktasına girmeden önce kravatımı takar, denetimin ardından yine çıkarırdım. Cezama razı oldum. O gün benim dışımda tıraşsız şoförler vardı ve onlar hakkında da rapor tutuldu. Ama onlara 160 lira ceza kesildiğini duydum. Bin dolar ceza insafsızlık.''        

Cumhuriyet savcılığına başvurarak bin dolar ceza kesen taşeron şirket hakkında suç duyurusunda bulunan Ervan, bu olayın ardından işten ayrıldığını, hakkını sonuna kadar arayacağını kaydetti.
       
''CEZA KRAVATSIZLIKTAN KESİLMEDİ''        
Ervan'ın suç duyurusunda bulunduğu taşeron firmanın ortağı Ömer Bulut ise cezayı doğruladı.        

Şirket olarak kişilere ait otobüsleri kiraladıklarına değinen Bulut, ''Kravat takmadı diye rapor tutuldu, ama ceza kravatsızlıktan kesilmedi. Kimseye kravat takmadı diye bin dolar ceza kesilmez. Otobüsün sahibi uyarılara aldırış etmediği, tavır ve davranışlarını düzeltmediği için bu ceza kesildi. Burada şoförün mağdur olacak yeri yok. Biz cezayı otobüsün sahibine kestik. Bu cezadan otobüs sahibi sorumludur'' diye konuştu.        

İlk kez böyle bir ceza kestiklerini ifade eden Bulut, ceza tutarının otobüs sahibi ya da şoför tarafından belirlenemeyeceğini kaydetti.
      
''BU CEZA AKLA MANTIĞA UYMUYOR''
Antalya Turizm Şoförleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kayabaşı ise şoförlere hal ve hareketlerinden dolayı cezalar kesildiğini, ancak bu cezaların en fazla bir günlük yevmiye tutarında olabileceğini bildirdi.        

Söz konusu cezanın hukuk dışı olduğunu savunan Kayabaşı, ''Bu cezaların hiçbir yasal dayanağı yok. Ceza kesildiğine dair bir belge yok. Firmalar cezaları, otobüsleri kiraladıkları kişilere kesiyor. Otobüs sahipleri de kesilen cezayı şoförlerin maaşından düşürüyor. Zaten şoförler çok düşük maaşlara çalışıyor. Bin dolar ceza, şoförün 2-3 aylık maaşı anlamına geliyor. Yani bu şoför bir yaz dönemi boyunca boşuna çalışmış olacak. Bu ceza akla mantığa uymuyor'' dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...